Bagó: Mielőbb a Petíciós Bizottság elé kell vinni az ügyet
(fidesz.hu) 2012.05.07. 05:30
Bagó: Mielőbb a Petíciós Bizottság elé kell vinni az ügyet + videó
|
Végre sikerült áttörni a jeget, és egy átdolgozott szöveggel sikerült a petíciót benyújtani - fogalmazott Bagó Zoltán néppárti EP-képviselő a Benes-dekrétumokkal összefüggésben az Echo TV Heti mérleg című műsorában, szombaton.
|
Az európai parlamenti képviselő kifejtette: a rendszerváltás óta minden kormány napirenden tartotta ezt a kérdéskört a bilaterális kapcsolatokban, majd uniós csatlakozásunk után multilaterális szinten is folyamatos tárgyalások zajlottak az ügyben.
Bagó Zoltán az Echo Tv Heti mérleg című műsorában
|
|
Mint ismert: a Benes-dekrétumok olyan elnöki határozatok egyvelege, amelyekből 13 – egyfajta identitásképzőként és jogalap megteremtési célzattal -, tartalmazza a magyarok rovására a kollektív bűnösség elvét. E dekrétumok alapján államosították a II. világháború után Csehszlovákiában az ötven hektár feletti földeket és a kis- és középvállalkozásokat, de e dokumentumokra hivatkozva hajtották végre a kitelepítéseket és az úgynevezett lakosságcserét is, amely voltaképp a magyar és német kisebbséghez tartozók állampolgárságának megvonását és kitoloncolását jelentette.
Ezzel összefüggésben Bagó Zoltán elmondta: erről a kérdéskörről négy évtizeden keresztül nem illett beszélni, majd a rendszerváltás utáni szabadabb körülmények között kezdődhettek meg az egyeztetések. Ezek eredményeképp Csehország és Szlovákia a németek és a zsidóság tekintetében bizonyos elismeréseket tett, azonban a kitelepített magyarok vonatkozásában eddig szinte semmi sem történt – fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy az Európai Unióban mely pártok, pártcsaládok támogathatják a magyar törekvéseket a dekrétumok semmissé nyilvánítására Bagó Zoltán úgy reagált: különösen a német és lengyel képviselőtársaink - párthovatartozástól függetlenül is -, informálisan már biztosítottak bennünket a támogatásukról. A néppárti képviselők egy jelentős része pedig szintén – országtól függetlenül – jelezte azt, hogy partner az ilyen jellegű egyeztetésekre – tette hozzá.
Ennek kapcsán az EP-képviselő rámutatott: eljárásjogilag most azon dolgozunk, hogy mielőbb a Petíciós Bizottság napirendjére kerüljön a kérdés. Hozzáfűzte: a pozitív ajánlás azt jelenti, hogy a bizottság jogi szolgálata szakvéleményt készít az ügyről. Bagó Zoltán egy egyszerű lakossági perhez hasonlítva a beadványt kifejtette: a petíció benyújtói képviselik majd a magyar álláspontot, míg a szlovák kormány fogja képviselni a másik álláspontot. Ezek után pedig a bizottság tagjai, azaz politikusok fogják meghozni a döntést – fűzte hozzá.
Ha jogilag sikerül nemzetközi szintéren is azt tisztázni, hogy a Benes-dekrétumok 13 jogszabálya az európai jogi normákkal nem egyező módon tartalmazza a kollektív bűnösség elvét, akkor ebből fakadhatnak majd olyan konzekvenciák, amelyek alapján újból napirendre lehet venni az állampolgárság kérdését – vélekedett Bagó Zoltán.
Szlovákiában nyilvánvaló, hogy politikai és nemzeti identitásképző maga a kérdés – fogalmazott a fideszes EP-képviselő, hozzátéve: északi szomszédunknál ez egy roppant kényes téma.
(fidesz.hu)
|