Magyar Polgári Szövetség Európai Parlamenti Képviselőcsoportjának legújabb hírlevele |
Forrás: Kubatov Gábor |
2012.06.27. 16:31 |
Tisztelt Tagtársam!
Kérlek engedd meg, hogy figyelmedbe ajánljam a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Európai Parlamenti Képviselőcsoportjának legújabb hírlevelét.
Az EU hírlevél letölthető innen.
Üdvözlettel:
Kubatov Gábor
Országos pártigazgató
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓS ÖSSZEFOGLALÓ 2012.06.20. |
(fidesz.hu) |
2012.06.27. 05:20 |
2012.06.20.
Gazdaság
Simon Gábor: Nem akarásnak nyögés a vége
A kormány 2012. március 28-án fogadta el az árfolyamgátról szóló javaslatát. Az előterjesztés eredeti célja az volt, hogy a kormány és a Magyar Bankszövetség között 2011. december 15-én megkötött megállapodásnak megfelelően módosítsa a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítésére vonatkozó szabályokat. Akkor már felhívtam a figyelmet arra, hogy az árfolyamrögzítéssel azok járhatnak jól, akik a csökkenő törlesztőrészletekkel elért könnyítést megtakarításként félre tudják tenni a gyűjtőszámlán felhalmozódó tartozás kifizetésére. A törleszteni tudók közül sokaknak valószínűleg segített az árfolyamgát új szabályozása. Az átvállalt 330 milliárd forintos teher azonban azokon segített, akik e nélkül is talpon maradtak volna, míg az igazán segítségre szorulók helyzete tovább romlott. A már bedőlt lakáshitelesek száma mintegy 150 ezer, akik helyzete teljesen bizonytalan.
Simor: az idén és jövőre is a cél felett lesz az infláció
Az MNB szerint az idén és jövőre is a 3 százalékos cél felett lesz az éves átlagos infláció - mondta Simor András jegybankelnök kedden a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón. Közölte: a reálgazdaságban továbbra sem érzékelhető inflációs nyomás, sőt az előrejelzések lefelé mozdultak. Ezt azonban ellensúlyozzák az év eleji áfa- és jövedéki adó emelések, valamint a Széll Kálmán Terv 2.0-ban szereplő intézkedések. Ezért az MNB legfrissebb inflációs jelentésében az idei várakozást 5,3 százalékra csökkentette a márciusban várt 5,6 százalékról.
Simor: 3 százalék alatt lehet az államháztartás hiánya jövőre
Az MNB ugyan nem látja 100 százalékban biztosítva, hogy elérhető a jövőre kitűzött GDP-arányos 2,2 százalékos hiánycél, de 3 százalék alatti hiányt vár - mondta az MTI kérdésére Simor András kedden, a monetáris tanács kamatdöntő ülése után. A hiánycél eléréséhez zárolni kell a tartalékokat, és még további intézkedések is szükségesek lehetnek - fűzte hozzá a jegybankelnök. A tranzakciós illetéket firtató kérdésre azt mondta: ha már szükséges, azt úgy kell bevezetni, hogy ne okozzon torzulást. Olyan terhelést kell bevezetni, amelynek viszonylag alacsony a szintje és maximuma is van - tette hozzá. Simor András szerint ugyanis felső korlát nélkül az adó jelentős torzulásokat okozhat a gazdaságban, és kedvezőtlen növekedési kihatásai is lehetnek.
Jegybanktörvény - Egy ellenzéki módosítót sem támogatott a bizottság
Egyetlen, a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott ellenzéki módosítót sem támogatott az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága keddi ülésén. A törvényjavaslathoz - amelynek részletes vitája kedden kezdődik a parlamentben - LMP-s, MSZP-s, független, és jobbikos képviselők is nyújtottak be módosítókat. Simor András jegybankelnök hétfőn azt mondta, hogy az MNB egyetért a jegybanktörvény módosításaival. A változtatások megszavazásával az Országgyűlés megvárja az Európai Központi Bank véleményét, mivel az EKB korábban számos kritikát fogalmazott meg a Magyar Nemzeti Bankról szóló eredeti törvénnyel kapcsolatban. Scheiring Gábor (LMP) azt indítványozta, hogy - ellentétben az eredeti javaslattal - csak a deviza- és aranytartalék részletes összetételére vonatkozó információk legyenek titkosak maximum tíz évig, a tartalékok mértékét pedig nyilvánosságra lehessen hozni. Szekeres Imre, Kovács Tibor, Göndör István, Tukacs István és Burány Sándor szocialista képviselők javaslata szerint a monetáris tanács nem maximum 9, hanem maximum 7 tagú lehetett volna.
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓS ÖSSZEFOGLALÓ 2012.06.25. |
Fidesz-frakció Sajtóosztály 2012. június 25. |
2012.06.26. 14:47 |
2012.06.25.
Költségvetés
Giró-Szász: az unió elfogadta a magyar költségvetést
Az Európai Bizottság szakértőin "átment" a költségvetés és a konvergenciaprogram, és ennek köszönhetően visszavonták múlt héten a kohéziós alapok egy részének felfüggesztését - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő. Véleménye szerint a költségvetés számainak köszönhetően 9 év után először megszűnhet Magyarországgal szemben a túlzott deficit eljárás. "Tehát az Európai Unió összes pénzügyminisztere (...) lényegében minden költségvetési számot hitelesnek, megbízhatónak és tarthatónak ítélt" - fűzte hozzá.
Általános vitára alkalmas a költségvetési törvényjavaslat
Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés európai ügyek bizottsága a 2013-as költségvetési törvényjavaslatot, amely a kormánypárti képviselők 14 igen, és a jobbikos valamint MSZP-s képviselők 5 nem szavazata mellett kerülhet a plénum elé. Földiák Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) főosztályvezetője az ülésen ismertette, hogy a kormány a bruttó hazai termék (GDP) 1,6 százalékos bővülésével számol 2013-ban, amelyet elsősorban a nettó export bővülésére alapoz a kabinet. Szólt arról is, hogy jövőre összesen a GDP 6,5 százalékának megfelelő összeg áll Magyarország rendelkezésére európai uniós forrásokból.
Orbán: Matolcsy még hétfőn hozzálát a Fidesz kéréseinek beépítéséhez
Orbán Viktor miniszterelnök arra utasította Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, hogy tárcája még hétfő délután kezdje meg a Fidesz-frakcióban megfogalmazott, a munka világát érintő, a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot módosító indítványok konkrétumainak kidolgozását. Orbán Viktor azt is kérte a nemzetgazdasági minisztertől, hogy az így megszülető előterjesztések egy részét legkésőbb szerda délutánig, egy másik részét pedig július 9-ig nyújtsa be a parlamentnek.
Matolcsy: Magyarországot azért érte pénzügyi támadás, mert nem a lakosságra terhelte a 3 ezer milliárd forintos takarékossági csomagot
Magyarországot azért érte pénzügyi támadás 2011 októbere és 2012 tavasza között, mert nem a lakosságra és a magyar vállalkozásokra terhelte, terheli négy év alatt a 3 ezer milliárd forintos takarékossági csomagot - mondta képviselői kérdésre válaszolva Matolcsy György. "Azért érte előre tervezett pénzügyi támadás Magyarországot, mert érdeksérelmet okozott azoknál, akikre ezt a közel 3 ezer milliárd forintos terhet ráraktuk, ezért kapott háromszoros bóvli minősítést az ország" - jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter. Úgy fogalmazott: ha november 17-én az S&P-leminősítést nem állítjuk le - ekkor fordult az IMF-hez Magyarország - akkor más ősz és tél köszöntött volna az országra, és emellett nagyon sokba került volna.
|
"A munkahelyteremtés ügyét mindennél előbbre valónak tartjuk" |
(fidesz.hu) |
2012.06.25. 17:14 |
"A munkahelyteremtés ügyét mindennél előbbre valónak tartjuk" + videó
|
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn napirend előtti felszólalásában arra kérte a kormányt, dolgozzon ki javaslatokat a munkahelyteremtés, illetve a munkahelyek védelme érdekében. A nagyobbik kormánypárt képviselőcsoportjának vezetője megerősítette korábbi nyilatkozataiban elmondottakat, miszerint a frakció azt javasolja a kabinetnek, hogy részesítsék védelemben az 55 év feletti, a 25 év alatti és a képzetlen munkavállalókat, valamint segítsék a szülésből visszatérő nők munkaerőpiacon való elhelyezkedését.
|
kapcsolódó
Rogán Antal emlékeztetett az Európai Unió Pénzügyminisztereinek Tanácsa (Ecofin) múlt hét pénteken hozott döntésére, amely szerint a testület döntött a Magyarországnak járó kohéziós keret jövő évi részleges felfüggesztésére vonatkozó korábbi határozat érvénytelenítéséről. Azt gondolom, ez a döntés bizonyos értelemben lezár egy korszakot. Lezárja azt a korszakot, amikor Magyarországnak azzal kellett szembenéznie, hogy a múlt bűneit kezeljük – fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője, akinek elmondása szerint az elmúlt két évben az ország legtöbb energiája arra ment el, hogy az előző szocialista kormányzatok ígéreteit teljesíteni lehessen; a 2002 és 2010 között „felelőtlenül költekező” baloldali kormányok költségvetési politikájának következményeit helyre tegyék.
Rogán Antal napirend előtti felszólalása a Parlamentben |
Rogán Antal úgy fogalmazott, hazánk ellen azért zajlott túlzottdeficit-eljárás, mert 2004 és 2010 között a szocialisták egyetlen alkalommal sem tartották be az alapvető uniós szabályokat, valamint a költségvetésre vonatkozó előírásokat. Emiatt az elmúlt két évben - a frakcióvezető elmondása szerint - nemcsak a magyar államot, hanem a családokat is ki kellett szabadítani az adósrabszolgaságból.
|
Magyarországot ki fogjuk szabadítani az adósságcsapdából |
(fidesz.hu) |
2012.06.25. 16:51 |
Magyarországot ki fogjuk szabadítani az adósságcsapdából
A magyar mezőgazdaság akkor lesz sikeres, ha a kisbirtok megerősödik, a középbirtok uralkodóvá válik, a nagybirtok pedig kiegészítő elemmé szorul vissza – fogalmazott Orbán Viktor hétfőn az azonnali kérdésekben a parlamentben. Ugyanitt a miniszterelnök Volner János jobbikos képviselő kérdésére adott válaszában kijelentette: 2010 között a megszorítások lényegében tönkretették hazánkat, és „csak a kétharmados erővel tudtuk visszarántani az országot a szakadék széléről”.
kapcsolódó
A szocialisták politikai és szakmai meggyőződése, hogy Magyarországon csak akkor lehet sikeres a mezőgazdaság, ha nagybirtok keretei között zajlik. A mi meggyőződésünk ezzel szemben az, hogy a magyar mezőgazdaság akkor lesz sikeres, ha a kisbirtok megerősödik, a középbirtok uralkodóvá válik, a nagybirtok pedig kiegészítő elemmé szorul vissza – fogalmazott Orbán Viktor. A kettőnk közötti vita, bár látszólag konkrét ügyekről szól, valójában a nagybirtok és a középbirtok vitája. Ez a nézetkülönbség érhető tetten a földbérleti pályázatoknál is – válaszolta Gőgös Zoltánnak (MSZP).
A kormány arra törekedett, hogy a helyben lakók jussanak földhöz, maximum 1200 hektár terület lehet egy kézben a korábbi magánföldekkel egyetemben, állattartás is elő van írva – vázolta a miniszterelnök, emlékeztetve: korábban nem voltak ilyen előírások. Felidézte: a szocialisták kormányzása alatt megkötött bérleti szerződések közül számos 0 és 100 forint közötti aranykoronánkénti bérleti díjat írt elő, most a közkassza javára egységesen 1250 forintot kell fizetni bérlőknek aranykoronánként. Ahol korábban egy bérlő volt, most 20-35 bérlő kapott lehetőséget. Ez a mi politikánk, és ezt kívánjuk folytatni a jövőben is – szögezte le Orbán Viktor.
Viszontválaszában a miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a földtörvény hamarosan benyújtásra kerül, és az majd egyértelműen definiálni fogja, hogy mit tekinthetünk nagy-közép és kisbirtoknak. Ami a szűkebb pátriámat illeti, azt tudom mondani Önnek, hogy korábban egy csoport tartotta kezében a földet, most pedig 36-an bérelnek földet a környékünkön – válaszolta az MSZP-s képviselőnek.
|
|