"Az intézményrendszernek időről időre meg kell újulnia" |
(MTI-fidesz.hu) |
2012.05.08. 05:56 |
"Az intézményrendszernek időről időre meg kell újulnia"
|
A tudomány csak akkor tud virágozni, a kutatók csak akkor tudnak teljesítményelvű pályát befutni, felelősséget vállalni teljesítményükért, ha a politika tiszteletben tartja a tudomány és a tudósok autonómiáját - hangsúlyozta köszöntőjében Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn az MTA 183. közgyűlésén.
|
kapcsolódó
A Magyar Tudományos Akadémia 187 éves történelmét elemezve, a politikus rámutatott, hogy az elmúlt csaknem két évszázadban számos kapcsolattípus figyelhető meg a politika és tudomány viszonyában. Egy arisztokrata magánadományából jött létre, saját vagyonával önállóan gazdálkodott, intézményi, vagyoni, szellemi autonómiával rendelkezett. Majd egy időben az osztályharc sajátos mellékfrontjaként zárt ki tagjai közül ideológiai alapon tudósokat, hogy aztán alapításának 200. évfordulójához közeledve egy demokratikus társadalomban a tudomány és politika jól szabályozott, kölcsönösen előnyös kapcsolatrendszerében tudjon létezni egymás mellett - mondta a miniszterelnök-helyettes.
"Ma a Magyar Tudományos Akadémia egy meritokratikus, azaz teljesítményelvű testület. Teljesítmény és felelősség az a két pillér, amelyek kapcsolódási pontot jelentenek a politika és a tudomány között. Hiszen a teljesítmény a politikában is teljesítmény, még ha más szabályok mentén határozzák is meg" - emelte ki Navracsics Tibor.
|
Orbán Viktor sajtótájékoztatója |
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtóstábjának v |
2012.05.08. 05:35 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
2012. május 7.
Orbán Viktor sajtótájékoztatója a horvát miniszterelnök látogatása kapcsán
- A hétvégi európai választások eredménye világosan mutatja: az európai politika nem korlátozódhat arra, hogy a válsággal szembeni küzdelemben csak a pénzügyi fegyelemről legyen szó.
- Az embereknek biztonságra, munkalehetőségre van szükségük, ezért azt várjuk a mostani európai változásoktól, hogy a munkahelyteremtésre és munkaadásra fókuszáló, Magyarországon már két éve sikeresen működő magyar gazdaságpolitika egész Európában polgárjogot nyer.
- Közép-Európa szép jövő előtt áll, a szükséges reformok végrehajtásával pedig a Balti-tengertől az Adriáig széles és erős növekedési övezet jön létre a következő években.
- A történelemnek jelentősége van a világ ezen sarkában: Horvátország - amelyről a magyarok mindig is a tisztelet hangján beszéltek - és Magyarország az elmúlt sok száz évben bizonyította államalkotó képességét. Mindkét ország fontos szerepet fog játszani a jövőben az európai biztonság szempontjából.
- Magyarország mindig is erkölcsi kérdésnek, történelmi kötelességnek tekintette, hogy támogassa Horvátország - akár katonai, akár gazdasági - integrációs törekvéseit.
- A Zoran Milanovic horvát miniszterelnökkel lezajlott találkozón áttekintettük az energetikai együttműködés helyzetét, és egyetértettünk abban, hogy mindkét államnak érdeke az együttműködés erősítése, a perspektívák szélesítése. Magyarország minden olyan beruházásban - érkezzen északról vagy délről - részt vesz, amely növeli az energiabiztonságot.
- A Mol és az INA ügyéről: a kormány az európai vállalatirányítási szabályokat tekinti mérvadónak, ha ettől eltérő gyakorlat alakulna ki, azt mi ellenezzük. A Molban 25 százalékos tulajdonrésszel rendelkező magyar államnak semmilyen vállalatvezetési joga nincs. Azt, hogy milyen szerződések milyen feltételekkel, milyen konstrukcióban léteznek - még ha tulajdonossá váltunk is időközben 25 százalék erejéig -, vállalati kérdésnek tekintjük. A magyar állam jogosítványai még annál is korlátozottabbak, mint a horvát államnak az INA-val kapcsolatos jogosítványai. A vitákat ott kell rendezni, ahol arra lehetőség van, államközi kapcsolatok szintjén ez nagyon nehéz lenne.
- A kormányátalakítással kapcsolatban kellő rendben, minden döntés megszületése után tájékoztatást adunk majd.
Havasi Bertalan,
a miniszterelnök sajtóstábjának vezetője
|
Orbán: Közép-Európa szép jövő előtt áll |
(fidesz.hu) |
2012.05.07. 17:19 |
Orbán: Közép-Európa szép jövő előtt áll
|
Az Európa-politika nem korlátozódhat arra, hogy a válsággal szemben csak a pénzügyi fegyelemről beszélünk, hiszen az embereknek biztonságra és munkalehetőségre van szükségük - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Zoran Milanovic horvát kormányfővel folytatott megbeszélése után, hétfőn.
|
Egy olyan ország vezetője érkezett hozzánk, amely népet a magyarok mindig is nagyra becsültek – fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette: Magyarország továbbra is a tisztelet hangján kívánja kölcsönös kapcsolatait alakítani Horvátországgal.
Orbán Viktor miniszterelnök Zoran Milanovic horvát kormányfővel folytatott megbeszélése utáni sajtótájékoztatója
|
|
Mint mondta: két olyan ország találkozott, amelyek az elmúlt sok száz évben bizonyították államalkotó képességüket, és meglehetősen erős „pályarekorddal” rendelkeznek e tekintetben. Mindkét ország fontos szerepet fog játszani a jövőben az egész európai biztonság szempontjából is – hangsúlyozta a magyar kormányfő.
Magyarország mindig erkölcsi kérdésnek tekintette Horvátország integrációs törekvéseinek támogatását; legyen szó katonai vagy gazdasági integrációról – mutatott rá. Ez történelmi és erkölcsi kötelesség, amit a horvátok fordított helyzetben biztosan megtettek volna értünk – fűzte hozzá.
 |
Fotó: fidesz.hu
|
|
A találkozó legfontosabb céljaként a miniszterelnök a biztonság növelését jelölte meg. Ezzel összefüggésben rámutatott: ez a modern világban, tekintélyes mértékben az energiabiztonságot jelenti. Ezért a két kormányfő áttekintette az országaik között érvényben lévő energetikai együttműködés helyzetét és perspektíváit.
|
Bagó: Mielőbb a Petíciós Bizottság elé kell vinni az ügyet |
(fidesz.hu) |
2012.05.07. 05:30 |
Bagó: Mielőbb a Petíciós Bizottság elé kell vinni az ügyet + videó
|
Végre sikerült áttörni a jeget, és egy átdolgozott szöveggel sikerült a petíciót benyújtani - fogalmazott Bagó Zoltán néppárti EP-képviselő a Benes-dekrétumokkal összefüggésben az Echo TV Heti mérleg című műsorában, szombaton.
|
Az európai parlamenti képviselő kifejtette: a rendszerváltás óta minden kormány napirenden tartotta ezt a kérdéskört a bilaterális kapcsolatokban, majd uniós csatlakozásunk után multilaterális szinten is folyamatos tárgyalások zajlottak az ügyben.
Bagó Zoltán az Echo Tv Heti mérleg című műsorában
|
|
Mint ismert: a Benes-dekrétumok olyan elnöki határozatok egyvelege, amelyekből 13 – egyfajta identitásképzőként és jogalap megteremtési célzattal -, tartalmazza a magyarok rovására a kollektív bűnösség elvét. E dekrétumok alapján államosították a II. világháború után Csehszlovákiában az ötven hektár feletti földeket és a kis- és középvállalkozásokat, de e dokumentumokra hivatkozva hajtották végre a kitelepítéseket és az úgynevezett lakosságcserét is, amely voltaképp a magyar és német kisebbséghez tartozók állampolgárságának megvonását és kitoloncolását jelentette.
Ezzel összefüggésben Bagó Zoltán elmondta: erről a kérdéskörről négy évtizeden keresztül nem illett beszélni, majd a rendszerváltás utáni szabadabb körülmények között kezdődhettek meg az egyeztetések. Ezek eredményeképp Csehország és Szlovákia a németek és a zsidóság tekintetében bizonyos elismeréseket tett, azonban a kitelepített magyarok vonatkozásában eddig szinte semmi sem történt – fogalmazott.
|
Áder: Az államfő a törvényesség őre |
(MTI - fidesz.hu) |
2012.05.06. 20:07 |
Áder: Az államfő a törvényesség őre
|
Áder János államfőként kiemelt figyelmet szentel majd annak, hogy életünkben mindinkább polgárjogot nyerjen egymás sikereinek és teljesítményének elismerése, ragaszkodik az alkotmány által rá rótt jogok és kötelezettségek maradéktalan betartásához, és minden olyan kérdésben, amiben szükséges az egyeztetés, a parlamenti pártok véleményét is meghallgatja. Magyarország ötödik, szerdán megválasztott köztársasági elnöke az MTI-nek adott interjújában beszélt arról is, bár van szándék benne a közállapotok jobbítására, ez semmiképp sem jelenti azt, hogy bármilyen formában be akarna avatkozni a pártok, az Országgyűlés vagy a kormányzat felelősségi körébe tartozó munkába.
|
kapcsolódó
Áder János elmondta: váratlanul érte, amikor a korábbi államfő lemondása után őt jelölték köztársasági elnöknek, hiszen három éve az Európai Unió parlamentjében dolgozott, és a jövőjét is így tervezte. Nem kevés fejtörést okozott számára az olyan - elsősorban személyes - szempontoknak az átgondolása, mint gyermekei iskolai kötöttségei, uniós munkatársai sorsa, a megkezdett ügyek lezárása - sorolta.
Hozzátette: jól esett számára, hogy már a jelölés elfogadása előtt is rengeteg támogatást és biztatást kapott. Igaz, olyan is volt, aki azt gondolta, ilyen felkérés esetén tulajdonképpen mérlegelési lehetőségem sincs - folytatta, jelezve: őt ugyanakkor "más fából faragták", nem az a fajta ember, aki alapos megfontolás nélkül képes lenne igent mondani arra, hogy Magyarország köztársasági elnökévé jelöljék.
Azzal kapcsolatban, hogy szerdán a parlamentben, első elnöki beszédében miért a tiszteletet és a teljesítményt tartotta fontosnak hangsúlyozni, Áder János azt mondta: Brüsszelből hazatérve úgy látja, régi adósságunk, hogy a közgondolkodásban végre méltó helyre kerüljön a teljesítmény elismerése. Ezért is mondtam, hogy ha államfői megbízatásom öt éve alatt bármit is tehetek ezért, szívesen teszem - fogalmazott.
|
|