Orbán Viktor interjúja a vajdasági Magyar Szónak |
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtóstábjának v |
2012.05.06. 19:55 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
2012. május 5.
Orbán Viktor interjúja a vajdasági Magyar Szónak
- Tíz évvel ezelőtt az európai politika nem fogadta be a kettős állampolgárság intézményét, ezért tettünk jó lóra, amikor a kedvezménytörvényt megalkottuk a magyar igazolvánnyal együtt. Nem telt el néhány év, s máris egész Európában fordult a széljárás, a kettős állampolgárság szinte minden országban bevett gyakorlattá vált. Ez számunkra kedvező.
- A Kárpát-medencén túl egész Európában jelen vagyunk, sőt mindenhol élnek magyarok teljes szétszórtságban a világban. Számunkra a kettős állampolgárság, amely létrehozza a közjogi kapcsolatot az anyaország és a magyar emberek között, rendkívül fontos, de még nagyon sokat kell dolgoznunk ahhoz, hogy azt mondhassuk, hogy minden, az anyaországhoz kötődő magyar, éljen a világ bármely sarkában is, már rendelkezik kettős állampolgársággal. Tehát ez inkább csak a munka kezdete ami eddig történt.
- A kettős állampolgárság első és legfontosabb üzenete az, hogy semmi se lehetetlen, vagyis ha az ember kitart a céljai mellett, ha nem ad fel bizonyos elveket, akkor a gyorsan változó világ fordulhat úgy, hogy ami lehetetlennek tűnt, az is lehetségessé válik.
- Nekünk, magyaroknak nem szabad elfelejtenünk, hogy a nyelvünk, a kultúránk, a hagyományaink, az érzésvilágunk és az észjárásunk miatt egy közösséghez tartozunk.
- Azok lesznek a győztes nemzetek, amelyek tagjai segítik egymást, avagy jól meg tudják szervezni az egymással való együttélést, szolidaritást és segítségnyújtást. Tehát a kettős állampolgárság egy biztató jel, de minden, ami annak nyomában történik is az.
- Van már gazdasági együttműködés, sűrűsödnek a szálak, amelyek összekapcsolják a határon túli területeket az anyaország gazdasági életével. Mindenhol létrejöttek azok a gazdasági kamarák, amelyek az adott területen működő magyar vállalkozásokat fogják össze, és össze is kötik őket a budapesti kamarákkal.
- Megkezdődött az élet szerves rendjének a helyreállítása, gyógyulnak a régi sebek. Nekünk szelíden, nyugodtan, higgadtan, a Duna folyásának természetes meggyőző erejével újra és újra mindenhol ismertetnünk kell a Kárpát-medencei magyar élet történetét és tényeit.
- Létfontosságú, hogy a magyar állam határain kívül élő magyar közösségeknek saját politikai képviseletük legyen. Mi ebben a tekintetben az etnikai, a nemzeti alapú magyar pártokat támogatjuk. Vannak egyfelől a magyar pártok és vannak másfelől a vegyes pártok. A vegyes pártokkal nekünk sok tennivalónk nincs, majd diplomáciai kapcsolatba fogunk lépni velük, ha az élet úgy hozza, hogy jól szerepelnek egy választáson. De az etnikai pártok a magyar közösségeknek a másik országban működő politikai képviseletei. Ezért így is viszonyulunk hozzájuk. A vegyes pártokkal a tapasztalataink negatívak. Felvidéken is volt kísérlet vegyes párt létrehozására, és semmiféle javulás nem állt be az ott élő magyarok életkörülményeiben, a jogaik sem szélesedtek ki. Van tapasztalatunk a Délvidéken is, amikor az egyik párt soraiban ülő magyarok esetében a nemzeti szempontokat felülírták a pártszempontok.
- A mindenkori magyar kormánynak kutyakötelessége a világban élő magyar közösségek összetartozásának erősítése. Amikor tehát a magyar kormány erkölcsi vagy anyagi támogatást ad a magyar közösségeknek iskolára, szociális- és kulturális intézményekre, akkor ennek a kötelességének tesz eleget: nem ajándékot oszt, hanem ellátja a feladatát.
- Ezt az államhatáron kívül élő magyarok pontosan látják és nem is úgy fogadják ezt a támogatást, mint valami kegyet, hanem mint olyasmit, ami világos kifejezője annak, hogy ugyanahhoz a nemzeti közösséghez tartozunk.
- Kormányunk rendkívül sok támogatást és biztatást kap a határon túli magyaroktól, ami nagyon fontos most, hogy kemény csatákat kell vívnunk Brüsszelben és más nemzetközi fórumokon. Világosan érezzük, hogy nemcsak a magyarországi magyarok, hanem a határon túli magyar közösségek is velünk vannak, ők ezt ki is nyilatkoztatják, bátorítanak bennünket, üdvözletüket küldik, imádkoznak értünk és mindent megadnak annak érdekében, hogy a magyar kormány a nemzetközi színtéren sikerrel vívhassa meg nemcsak a magyarországi magyarok, hanem az egész magyar nemzet jövője szempontjából kulcsfontosságú küzdelmet. Tehát oda-vissza működik ez, úgy ahogy egy igazi nemzeti közösségben ennek működnie kell.
Havasi Bertalan
|
"Semmi se lehetetlen, ha az ember kitart a céljai mellett" |
(MTI-fidesz.hu) |
2012.05.06. 08:48 |
"Semmi se lehetetlen, ha az ember kitart a céljai mellett"
|
Azok lesznek a győztes nemzetek, amelyek tagjai segítik egymást, jól meg tudják szervezni az egymással való együttélést, szolidaritást és segítségnyújtást - hangoztatta Orbán Viktor az újvidéki Magyar Szónak adott és szombaton megjelent interjúban, biztató jelnek nevezve a kettős állampolgárság intézményét.
|
A miniszterelnök emlékeztetett: Tíz évvel ezelőtt úgy nézett ki, hogy az európai politika nem fogadja be a kettős állampolgárság intézményét, ezért tettünk jó lóra, amikor a kedvezménytörvényt megalkottuk a magyarigazolvánnyal együtt. A vajdasági magyarok már akkor is felvetették, hogy a kettős állampolgárság lehet hosszabb távon a megoldás, és nem telt el néhány év, s máris egész Európában fordult a széljárás, a kettős állampolgárság szinte minden országban bevett gyakorlattá vált.
"Ez a szélirány-váltás számunkra kedvező - állapította meg Orbán Viktor. - A Kárpát-medencén túl egész Európában jelen vagyunk, sőt mindenhol élnek magyarok teljes szétszórtságban a világban(...) Számunkra a kettős állampolgárság rendkívül fontos, de még nagyon sokat kell dolgoznunk ahhoz, hogy azt mondhassuk: minden, az anyaországhoz kötődő magyar, éljen a világ bármely sarkában, rendelkezik kettős állampolgársággal. Tehát inkább csak a munka kezdete, ami eddig történt."
A kormányfő szerint a kettős állampolgárság első és legfontosabb üzenete az, hogy "semmi se lehetetlen; ha az ember kitart a céljai mellett, ha nem ad fel bizonyos elveket, akkor a gyorsan változó világ fordulhat úgy, hogy ami lehetetlennek tűnt, az is lehetségessé válik. Nekünk, magyaroknak nem szabad elfelejtenünk, hogy a nyelvünk, a kultúránk, a hagyományaink, az érzésvilágunk és az észjárásunk miatt egy közösséghez tartozunk. Tisztában kell lennünk azzal, hogy azok lesznek a győztes nemzetek, amelyek tagjai segítik egymást, avagy jól meg tudják szervezni az egymással való együttélést, szolidaritást és segítségnyújtást. Tehát a kettős állampolgárság egy biztató jel, Azt hiszem, hogy megkezdődött az élet szerves rendjének a helyreállítása, gyógyulnak a régi sebek" - fogalmazott a miniszterelnök.
Arra fölvetésre válaszolva, hogy a budapesti kormány a korábbi szlovákiai és a mostani szerbiai választások során kiállt egy magyar nemzeti párt mellett, Orbán Viktor kifejtette: létfontosságúnak tartja, hogy a magyar állam határain kívül élő magyar közösségeknek saját politikai képviseletük legyen. "Mi ebben a tekintetben az etnikai, a nemzeti alapú magyar pártokat támogatjuk. Ezért mi úgy teszünk különbséget, hogy vannak egyfelől a magyar pártok, és vannak másfelől a vegyes pártok. A vegyes pártokkal nekünk sok tennivalónk nincs, majd diplomáciai kapcsolatba fogunk lépni velük, ha az élet úgy hozza, hogy jól szerepelnek egy választáson. De az etnikai pártok a magyar közösségeknek a másik országban működő politikai képviseletei. Ezért így is viszonyulunk hozzájuk."
A vegyes etnikai hátterű pártokról szólva Orbán elmondta: ezen a téren "a tapasztalataink negatívak. Felvidéken is volt kísérlet vegyes párt létrehozására, és semmiféle javulás nem állt be az ott élő magyarok életkörülményeiben, a jogaik sem szélesedtek ki, nem gyarapodtak a vegyes párt működésének hatására. Van tapasztalatunk a Délvidéken is, amikor az egyik párt soraiban ülő magyarok esetében a nemzeti szempontokat felülírták a pártszempontok. Például a kárpótlási törvény esetében a szerbiai parlamentben kifejezetten a saját nemzetük, a magyar nemzeti közösség ellen szavaztak. Amit a magyar párt soha sem tett és nem is tehet meg. Ezek a példák jól mutatják, hogy fontosak az etnikai, tehát a magyar nemzeti alapon szerveződő politikai pártok a Kárpát-medencében" - hangoztatta a kormányfő.
|
Selmeczi: Átláthatatlan és pazarló volt a magánnyugdíjpénztári rendszer |
(echotv.hu-fidesz.hu) |
2012.05.06. 08:30 |
Selmeczi: Átláthatatlan és pazarló volt a magánnyugdíjpénztári rendszer + videó
|
Egy nyugdíjrendszer azért van, hogy az ember idős korában biztonságot nyújtson; a magánnyugdíjpénztári rendszer sajnos ezt nem szolgálta, sőt azt vettük észre, hogy fogy, olvad el a befektetett vagyon értéke - jelentette ki Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott az Echo TV Napi aktuális című műsorában.
|
kapcsolódó
2010-ben, a kormányváltáskor azzal szembesültünk, hogy nincs elég pénz a nyugdíjkasszában – emlékeztetett Selmeczi Gabriella. Hozzátette: emellett az is szembetűnő volt, hogy átláthatatlan volt a magánnyugdíjpénztári rendszer, és ki volt téve a gazdasági hatásoknak, a tőzsde változásainak.
Egy nyugdíjrendszer azért van, hogy az ember idős korában biztonságot nyújtson; a magánnyugdíjpénztári rendszer sajnos ezt nem szolgálta, sőt azt vettük észre, hogy fogy, olvad el a befektetett vagyon értéke– szögezte le. Felhívta a figyelmet arra, hogy abban az esetben, ha ezeket a nyugdíjforintokat állampapírokba fektették volna be, akkor 700 milliárd forinttal több lenne ez a vagyon. Mint mondta, ehhez még hozzá lehet adni a 150 milliárd forintos működési költséget, „amit feleslegesen költöttünk el”. 850 milliárd forintból tíz éven keresztül 20 százalékkal magasabb családi pótlékot lehetett volna fizetni – mutatott rá.
Selmeczi Gabriella az Echo Tv Napi aktuális című műsorában
|
|
Selmeczi Gabriella hangsúlyozta, a magánnyugdíjpénztári rendszer olyannyira átláthatatlan volt, hogy a tagok nem tudták értékelni, összehasonlítani a pénztárak teljesítményét. Az egész rendszer úgy lett kitalálva, hogy ne lásson bele senki, hogyan működik, és ne legyen feltűnő az, hogy valójában a működési költségek rendkívül magasak – jelentette ki.
A politikus szólt arról is, hogy a pazarló gazdálkodás mellett bűncselekményeket is találtak. Mint ismert, három magánnyugdíjpénztár esetében büntetőfeljelentést tettek ismeretlen tettes ellen.
(echotv.hu-fidesz.hu)
|
Lázár: A világ úgy javítható, ha minél többen dolgoznak |
(MTI-fidesz.hu) |
2012.05.06. 08:01 |
Lázár: A világ úgy javítható, ha minél többen dolgoznak
|
Lázár János szerint attól függetlenül, hogy kinek milyen a politikai meggyőződése, egyet kell azzal értenie, hogy a rendszerváltozás után 2010-ben Magyarország a teljes gazdasági és társadalmi csőd állapotába került.
|
kapcsolódó
A rendszerváltozás totális zsákutcává alakult, nem annak indult, de azzá tették - mondta a Fidesz frakcióvezetője szombaton a Lakiteleki Népfőiskolán az Apor Vilmos Közéleti Kollégium, a Balázs Ferenc és a Szent-Györgyi Albert Kollégium több száz hallgatója előtt tartott előadásában. Véleménye szerint a rendszerváltóknak, ezen belül a politikai jobboldalnak is megvan a maguk felelőssége a rendszerváltás csődjéért.
Hangsúlyozta ugyanakkor: elvitathatatlan, hogy "a rendszerváltás sírját" a 80-as évek végi kommunisták ásták meg, és azok a kései szocialisták, akik a 90-es évek után több alkalommal lehetőséget kaptak arra, hogy az országot irányítsák.
Az Orbán-kormány elmúlt két évét a 2002-től 2010-ig tartó szocialista kormányzás csődjével kell szembe állítani - mondta Lázár János. Eredménynek nevezte, hogy az elmúlt két évben részben sikerült a szavazók egy részének a bizalmát megőrizni, részben pedig sikerült azt elérni, nagyon sok ember "hátralépett ugyan egyet", korántsem olyan aktív, mint volt két esztendővel ezelőtt, "de mindenféleképpen megadja az esélyt, hogy ez a változás, ez a változtatás sikeres legyen".
Emlékeztetett arra: amikor 2002-ben az Orbán-kormány átadta az országot, annyi pénz hagyott örökül, hogy a szocialista kormány a közszférában 50 százalékos béremelést tudott végrehajtani, az államadósság alig haladta meg a bruttó hazai termék (GDP) 50 százalékát. 2010-re azonban - tette hozzá - az adósság a GDP 82 százaléka lett. A szocialistáktól "ezt kaptuk örökül" valamint azt, hogy az állami vagyonból szinte semmi sem maradt, még a "szolgáltatási jogokat" is privatizálták - mondta. A következő évtizedek aszerint alakulnak majd, hogy milyen rendelkezéseket hoz a jelenlegi kormány - közölte a frakcióvezető.
Utalt arra, hogy 1989-90-ben abban állapodtak meg, mindenkinek joga lesz szociális segélyre, ezzel szemben a jelenlegi alaptörvény szerint mindenkinek dolgozni kell. A világ úgy javítható, ha minél többen dolgoznak - tette hozzá.
A Fidesz frakcióvezetője szólt a kormányoldal és az ellenzék viszonyáról is. Azt mondta, nem azért nincs politikai egyeztetés, mert nem volt meg bennük a szándék, hanem azért mert a másik oldal "tagadás és elutasítás"-politikájával nem lehet mit kezdeni.
Az ellenzék a bankok mellé állt, de a "bankadó alternatívája a lakitelekiek megadóztatása" - mondta példaként a jobboldali politikus, hozzátéve, hogy a liberális gazdaságpolitikával szemben az Orbán-kormány a nép pártjára állt.
Folytatni kell a munkát
Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár előadásában hangsúlyozta: az elmúlt két év elvégzett munkáját folytatni kell. Utalt arra, hogy a 70-es 80-as évektől "illúzióban tartották" az országot. Kovács Zoltán úgy fogalmazott: "Az illúziók aszimmetriához vezettek, egy baloldali narratíva határozta meg, hogy mit kell gondolni a világról."
Húsz évvel a rendszerváltozás után újra kell fogalmazni azokat a kereteket, amelyek között tevékenykedünk - mondta. Végre el lehet végezni azt az újrafogalmazást, amellyel korrigálni lehet az aszimmetriát - fűzte hozzá előadásában a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.
(MTI-fidesz.hu)
|
Orbán: Régen esedékes volt már a látogatás |
(MTI - fidesz.hu) |
2012.05.05. 07:34 |
Orbán: Régen esedékes volt már a látogatás
|
Magyarország keleti nyitásának fontosságáról beszélt a magyar kormányfő a Karim Maszimov kazah miniszterelnökkel folytatott plenáris tárgyaláson pénteken Asztanában. A találkozó utáni sajtótájékoztatón Orbán Viktor azt mondta, Kazahsztán az élő cáfolata annak, hogy világgazdasági válság lenne.
|
kapcsolódó
Magyarország meghirdette a keleti nyitás politikáját, ezért már régen esedékes volt, hogy egy magyar kormányzati-üzleti delegáció látogasson Kazahsztánba - mondta Orbán Viktor a plenáris megbeszélés első, nyilvános perceiben. Magyarország a keleti nyitás politikájával kíván alkalmazkodni a globális világgazdaság változásához, amely az olyan országokat, mint Kazahsztán, rendkívüli módon felértékeli - hangsúlyozta a miniszterelnök.
A találkozó utáni sajtótájékoztatón Orbán Viktor közölte: Magyarország nagyra értékeli azt a teljesítményt, amelyet az elmúlt húsz évben nyújtott Kazahsztán, a térség hosszabb távon is vezető és meghatározó állama. Álláspontja szerint Kazahsztán az élő cáfolata annak a közkeletű felfogásnak, amely szerint világgazdasági válság lenne: "vannak a világnak olyan részei, amelyek válságban vannak, és vannak, amelyek nincsenek. Mi a világnak abból a részéből jöttünk, ahol válság van, abba a részébe, ahol nincs válság".
"Nyugati testvér érkezett a keletihez"
A sajtónyilatkozatban is megerősítette a kormányfő, hogy Magyarország az elmúlt húsz évben egy sikeres nyugati integrációt hajtott végre, most pedig a keleti nyitás politikáját folytatja, alkalmazkodva a világgazdaság súlypontjának eltolódásához. Látogatását úgy jellemezte, hogy nemcsak úgy jött a közép-ázsiai országba mint Magyarország miniszterelnöke Kazahsztán miniszterelnökéhez, hanem mint "egy nyugati testvér a keleti testvérhez".
A tájékoztató előtt több kétoldalú megállapodást is aláírtak a két ország képviselői, egyebek mellett a két kormány közös nyilatkozatát, továbbá adóügyi információcseréről szóló dokumentumot, egészségügyi együttműködési szándéknyilatkozatot, valamint a két ország kereskedelmi és iparkamarájának megállapodását egy üzleti tanács létrehozásáról.
A kazah miniszterelnök kedvezően fogadta azt, hogy Magyarország csatlakozni akar azokhoz az európai országokhoz, amelyeknek stratégiai együttműködési megállapodásuk van Kazahsztánnal - emelte ki a most megkötött megállapodásokkal kapcsolatban Orbán Viktor, kitérve arra is, hogy javasolta vegyesvállalatok létrehozását és az ezek működését segítő pénzügyi alap felállítását.
Említést tett a Mol kazahsztáni szerepvállalásáról is, így arról, hogy a magyar olajipari cég sikeresen működik együtt kazah vállalatokkal. Egyúttal arra kérte kazah kollégáját, hogy országában további lehetőségekhez juthasson a Mol. Szavait azzal zárta, hogy a magyar kormány ismeri Nurszultan Nazarbajev kazah államfő gazdasági téziseit, amelybe "beleférünk, nekünk is lehet benne helyünk".
Maszimov: A magyar kormány keleti nyitása sikeres lesz
A magyarországi látogatásra meghívott Karim Maszimov kazah miniszterelnök a találkozón a kétoldalú együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy Orbán Viktorral reggeli szűk körű megbeszélésükön megvitatták az Európai Unió és Közép-Európa helyzetét is.
A sajtótájékoztatón a kazah vezető úgy vélekedett, hogy a magyar kormány keleti nyitása sikeres lesz. Mint mondta, abban bízik, hogy a megkötött oktatási, mezőgazdasági, építőipari megállapodások a lehető legrövidebb időn belül konkrét eredményekhez vezetnek. Orbán Viktor kétnapos kazahsztáni látogatásának zárásaként délután találkozik Nurszultan Nazarbajev kazah elnökkel.
(MTI - fidesz.hu)
|
|