NAPI KOMMUNIKÁCIÓS ÖSSZEFOGLALÓ |
Forrás: Fidesz-frakció Sajtóosztály |
2012.05.03. 05:40 |
Napi kommunikációs összefoglaló
Államfőválasztás
Megválasztotta köztársasági elnökké Áder Jánost a parlament
Megválasztotta Áder Jánost köztársasági elnökké az Országgyűlés szerdán. A fideszes politikus, aki egyedüli jelölt volt a tisztségre, 262 támogató szavazatot kapott a titkos voksoláson. A szavazólapot 307 képviselő vette fel. A 302 érvényes voks közül Áder János 262-őt kapott, negyvenen nemmel szavaztak. Az ellenzéki pártok közül csak a Jobbik vett részt a szavazásban, a párt korábban azt közölte, hogy képviselői nemmel voksolnak. A megválasztásáról szóló házelnöki bejelentés után Áder János letette államfői esküjét. Áder János május 10-én lép hivatalába, ő lesz az ötödik köztársasági elnök a rendszerváltás után. Áder Jánosnak hatvan napja van arra, hogy megszüntesse az összeférhetetlenséget, és lemondjon európai parlamenti mandátumáról.
Áder: Magyarország népe sikerre született
Magyarország népe sikerre született - jelentette ki parlamenti beszédében Áder János, miután az Országgyűlés szerdán megválasztotta őt köztársasági elnökké. Az új államfő szerint ahhoz, hogy valóban siker koronázhassa a törekvéseinket, "néhány dolgot el kell még rendeznünk magunk között, amelyeket eddig elmulasztottunk". József Attilát idézve úgy fogalmazott, "a múltat be kell vallani". "Végre nekünk is helyre kell tennünk tévedéseinket, tanulnunk kell kudarcainkból" - hangsúlyozta. Ehhez szerinte fel kell tenni a kérdést: "hova juthatunk egymás teljesítményének állandó semmibevételével, az igazság relativizálásával, egymás lekicsinylésével, vagy épp a kettős mérce állandó alkalmazásával?" Áder János szavai szerint lehetnek eltérőek az értékrendek, a meggyőződések, a hitek, "de a mi hazánk Magyarország".
Elődeit méltatta Áder János
Elődei szavaiból, küldetésük meghatározásából idézett parlamenti beszédében a megválasztott köztársasági elnök, Áder János, aki leszögezte: a rá ruházott jogokat és kötelezettségeket maradéktalanul érvényesíteni fogja. Göncz Árpád megválasztása utáni parlamenti beszédéből azt elevenítette fel, hogy nem fél a vitáktól, bízik az igazság erejében, és abban, hogy a magyar nép végül felismeri igazát és érdekeit. Ma már világosan látszik, "mennyire igaza volt" Göncz Árpádnak - tette hozzá. Mádl Ferenc szavaiból a belső béke fontosságának hangsúlyozását emelte ki Áder János, Sólyom Lászlótól pedig azt idézte, hogy "az elnök úgy fejezi ki a nemzet egységét, hogy annak sokféleségét megőrzi és bátorítja". Schmitt Pál pedig arra figyelmeztetett - emlékeztetett -, hogy a legutóbbi választáson "a nép szuverén hatalmát egyetlen pártszövetségre ruházta át, ami óriási lehetőség, és ugyanakkor óriási felelősség".
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2012. május 2. |
Forrás: Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtóst |
2012.05.03. 05:17 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
2012. május 2.
Orbán Viktor a Fidesz frakcióülése után
- Arra kértük a Fidesz-KDNP-frakciószövetséget, hogy még a parlament nyári szünete előtt fogadja el a jövő évi költségvetés sarokszámait és az adótörvényeket.
- Elég példátlan módon már az év felénél legyen meg a következő év költségvetésének kerete, sarokszámai és a bevételi oldala - ezt a kormánypárti képviselőcsoport támogatja.
- Támogatjuk, hogy megmaradjon a végkielégítéseket sújtó 98 százalékos különadó, a frakció tagjai azt mondták, korai azt még kivezetni.
- A telekommunikációs adó szabályait az Országgyűlés alkotja meg. Mi irányokat tudunk javasolni, koncepciót terjesztettünk elő, felvázoltuk a terveket, de most még hosszú szakmai egyeztetések és viták következnek.
- A pénzügyi tranzakciós illetéket a pénzintézetek fizetik majd, nem pedig az emberek. Azzal kapcsolatban, hogy a pénzintézetek ezt az illetéket tovább tudják-e hárítani, vagy sem, számos szabályozás és részletkérdés jön majd még felszínre. A bankadó esetében sikerült megakadályozni az áthárítást.
- Óvatosan, egyenként és alaposan végig kell vennünk azokat a kiskapukat, amelyeket abban az esetben nyitnak majd meg a bankok és a spekulánsok, ha csak Magyarország vezeti be a tranzakciós adót. A francia elnökválasztás egyik fő kérdése például éppen az, hogy ők be akarják vezetni ezt a tranzakciós illetéket éppen úgy, mint mi. Ott mind a két jelölt be akarja vezetni függetlenül attól, hogy Európa egésze pedig ezt nem akarja. Ebben az ügyben sok várakozási időre nincs lehetőség, lépni kell. Egy európai dilemmáról van szó, nem pedig mindösszesen egy magyar gazdaságpolitikai kérdésről.
- A kormányátalakításról majd kellő időben beszélünk.
Havasi Bertalan,
a miniszterelnök sajtóstábjának vezetője
|
"Soha ne feledkezzünk meg arról, hogy mit is jelent a demokrácia" |
(fidesz.hu) |
2012.05.02. 20:00 |
"Soha ne feledkezzünk meg arról, hogy mit is jelent a demokrácia" + képek és videó
|
Egy nemzet igazi egysége épp oly összetett, mint a zenében az összhang, ami mindig sokféle hangban, szólamban ölt testet – fogalmazott Áder János köztársasági elnöki beiktatási beszédében, hozzátéve: azonban ahhoz, hogy ebben az összhangban mindig szívesen ismerjünk önmagunkra, arra kell vigyáznunk, hogy soha ne feledkezzünk meg arról, hogy mit is jelent a demokrácia. Tekintse meg képeinket!
|
kapcsolódó
Amikor az ember elfogadja a felkérést, hogy Magyarország köztársasági elnökének jelöljék, mielőtt igent mondana, önmagával és honfitársaival szemben is kötelessége alapos önvizsgálatot tartani – fogalmazott Áder János államfővé választása után, beiktatási beszédében. „Akik ismernek, pontosan tudják rólam, hogy sohasem ijedtem meg a feladattól, a felelősségvállalástól” – hangsúlyozta. Rámutatott: nem könnyű önmagunkat egy olyan feladat súlyával összemérni, mint amit a köztársasági elnöki megbízatás jelent. „Ha valakik, az előttem járók mind ismerik ezt az érzést” – fűzte hozzá.
Áder János eskütétele és ünnepi beszéde
|
|
Magyarország ötödik köztársasági elnökeként Áder János először köszönetét fejezte ki támogatóinak és bírálóinak egyaránt. Mint mondta: a támogatás mindig sok erőt ad az embernek, a kritika pedig arra jó, hogy józanságra, mértéktartásra intsen. „Számomra ez így együtt fejezi ki mindazt, amit a demokrácia és a nemzet egysége jelent” – húzta alá. Egy nemzet igazi egysége épp oly összetett, mint a zenében az összhang, ami mindig sokféle hangban, szólamban ölt testet – fogalmazott, hozzátéve: de ahhoz, hogy ebben az összhangban mindig szívesen ismerjünk önmagunkra, arra kell vigyáznunk, hogy soha ne feledkezzünk meg arról, hogy mit is jelent a demokrácia. A köztársasági elnök kiemelte: a demokrácia igazságai mindig vitákban születnek meg, melyekből sohasem hiányozhat egymás, magyarságunk, európaiságunk, nemzeti közösségeink és alkotmányos jogintézményeink tisztelete.
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2012. május 1. |
Forrás: Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtóstá |
2012.05.02. 19:43 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
2012. május 1.
Orbán Viktor tárgyalása Kína miniszterelnök-helyettesével
- Erős szél fúj a világgazdaságban, aki egy lábon áll, azt könnyen feldöntik, ezért Magyarországnak két lábon kell állnia, és a nyugat-európai szövetségi rendszer mellett következetesen végig kell vinnie a keleti nyitás politikáját is.
- Két lábon kell állni pénzügyi, fejlesztéspolitikai, beruházáspolitikai szempontból és a politikai barátok, politikai szövetségesek szempontjából is.
- A kínai küldöttség látogatásával fontos lépést tettünk Magyarország gazdasági és pénzügyi biztonságának növelése irányába.
- Li Ko-csiang hétfőn érkezett kétnapos hivatalos látogatásra Budapestre, kedden hét egyezményt - köztük a Kínai Fejlesztési Bank egymilliárd eurós hitelkeretének tervezett felhasználásával kapcsolatos megállapodást, a Huawei Magyarországon létrehozandó logisztikai központjával és a fővárost a Liszt Ferenc reptérrel összekötő gyorsvasúttal kapcsolatos egyezményt - írtunk alá az Országházban.
- Az egymilliárd eurós hitelkeret csak töredéke annak a pénznek, amelyet a magyar gazdaság fejlesztésére elérhetővé tettünk. A kínaiaknak az az álláspontjuk, hogy ha az egymilliárd eurót értelmes programokra elköltjük, akkor, ha nem is korlátlanul, de a magyar fantáziát nagyságrendekkel meghaladó mértékben állnak rendelkezésre további források.
- Valójában a magyar fejlesztéseknek ma nem pénzügyi korlátjuk van, hanem az a kérdés, hogy vannak-e jól kidolgozott, üzletemberek által is működtethetőnek látott gazdasági programok, és képes-e a magyar magángazdaság olyan programokat az asztalra tenni, amelyeket érdemes egy kínai-magyar fejlesztési alapból finanszírozni. Nem a pénzszűke határozza meg az életünket, hanem a saját életképes ötleteink korlátozott száma.
- Magyarországnak ma már a válság utáni növekedési szakasz politikáját kell megvalósítania, és ehhez szereztünk ma nem egymilliárd, hanem sokmilliárd euró értékben forrásokat.
- A múlt heti varsói Lengyelország-Közép-Európa-Kína gazdasági fórumon meghívást kaptunk Ven Csia-pao kínai miniszterelnöktől, így a kétoldalú kapcsolatok erősítésére még az idén Pekingbe látogathatunk.
- Kína Magyarországot stabil országnak látja, amelynek képzett a munkaereje, gazdasági növekedése pedig ismét elérte és egy kicsit meghaladta az Európai Unió átlagát. Kína pénzügyileg is stabil országnak tartja Magyarországot, mert bár 80 százalék körüli az államadósság, de olyan erős pénzügyi kapcsolatokkal rendelkezünk nemcsak az Európai Unióhoz és az IMF-hez, hanem a kínaiakhoz és más feltörekvő piacokhoz is, amelyek stabilitást adnak az országnak.
- Most már csak arra van szükség, hogy a magyarok is elhiggyék, hogy ez egy stabil ország. A velünk stratégiai szövetségben lévő országok sokkal biztatóbbnak és nagyobb jövő előtt állónak látják Magyarországot, mint időnként a saját polgárai.
- A kínai-magyar kapcsolatokban tavaly júniusban értünk el áttörést, amikor húszegynéhány év után a kínai miniszterelnök ellátogatott Budapestre.
- Magyarország 2010 óta következetesen viszi végig a keleti nyitás politikáját, amelynek egyik kulcsszereplője Kína, a kínaiaknak pedig határozott Közép-Európa-politikájuk van, amelyben a számukra fontos államokkal kétoldalú kapcsolatokat építettek ki, az egyik legmélyebbet a magyarokkal.
- A két ország stratégiai együttműködése a kulturális és tudományos élet után most már kiterjed a gazdasági életre, a fejlesztéspolitikára és a pénzügypolitikára is, most pedig azon dolgozunk, hogy a civil társadalmak együttműködését is fejlesszük, ezért a két ország ösztöndíjasokat fogad majd százas nagyságrendben, hogy el tudjuk mélyíteni a gazdasági kapcsolatokat.
Havasi Bertalan,
a miniszterelnök sajtóstábjának vezetője
|
Köztársasági elnököt választ a parlament |
(MTI-fidesz.hu) |
2012.05.02. 05:40 |
Áder János köztársasági elnökké választásáról dönt az Országgyűlés szerdai ülésén. A fideszes politikus megválasztásához az első fordulóban a parlamenti képviselők kétharmadának szavazatára lesz szükség, ami kormánypárti szavazatokkal gyűlhet össze, mivel az ellenzéki pártok korábban azt közölték: vagy részt sem vesznek a titkos voksoláson, vagy nemmel szavaznak a Fidesz-KDNP jelöltjére.
Köztársasági elnököt választ a parlament
kapcsolódó
Az Országgyűlés ülése szerdán délelőtt 10 órakor kezdődik, és azon a frakciók megállapodása alapján az államfőválasztás lesz az egyetlen napirendi pont. A köztársasági elnök személyéről döntő titkos szavazás első fordulója előtt az ülést vezető elnök ismerteti a voksolás menetét, továbbá bejelentést tesz az Áder Jánost támogató képviselők ajánlásának érvényességéről.
A Fidesz-KDNP-frakciószövetség részéről 262 képviselő javasolta elnökké választani Áder Jánost, aki mellett nem volt más jelölt, hiszen az ellenzéki frakciók ehhez nem tudták összegyűjteni az országgyűlési képviselők legalább egyötödének írásbeli ajánlását.
A képviselőknek egy óra áll majd rendelkezésükre, hogy a parlament folyosóin felállított urnákban elhelyezzék szavazataikat. Az év elején életbe lépett alaptörvény értelmében Áder Jánosnak államfővé választásához az országgyűlési képviselők kétharmadának támogatását kell megszereznie. Ellenkező esetben második fordulóra kerül sor, amelyen - ellenjelölt hiányában - biztosra vehető a győzelme, hiszen azon a szavazatok számától függetlenül a legtöbb érvényes szavazatot gyűjtő jelölt válik államfővé.
A választás első fordulójának eredményessége esetén Áder János 11 óra után néhány perccel teheti le köztársasági elnöki esküjét. A Ház előzetes napirendje szerint az új államfő ezt követően mondja el első elnöki beszédét, majd ezzel véget is ér az Országgyűlés ülése. Áder János megválasztása után május 10-én foglalhatja el hivatalát, az államfői jogköröket addig a köztársasági elnököt helyettesítő országgyűlési elnök, Kövér László gyakorolja teljes jogkörrel.
A parlament a szerdai szavazással az alaptörvény azon követelményét teljesíti, amely kimondja: ha a köztársasági elnök megbízatása idő előtt szűnik meg, akkor a megszűnéstől számított harminc napon belül kell megválasztani az új államfőt. E határidő éppen május 2-án jár le, hiszen Schmitt Pál egy hónappal korábban, április 2-án jelentette be lemondását a parlamentben miután a Semmelweis Egyetem szenátusa visszavonta doktori címét.
Az államfőt az Országgyűlés öt évre választja, és legfeljebb egy alkalommal lehet újraválasztani a tisztségre.
Áder Jánost Schmitt Pál lemondása után Orbán Viktor jelölte köztársasági elnöknek április 16-án. A jelölést a Fidesz-KDNP frakciószövetség támogatta. A miniszterelnök, a Fidesz elnöke javaslatát azzal indokolta, hogy Áder Jánost olyan "horgonyszemélyiségnek" tartja, aki biztonságot és kiszámíthatóságot tud nyújtani Magyarországnak, a magyar politikai rendszernek, egyik legfontosabb feladata pedig az új alkotmányos rendszer megerősítése, megszilárdítása lesz. Kövér László, az Országgyűlés elnöke egy április végi interjújában elismerte, hogy húzódozott az esetleges köztársasági elnöki jelöltségtől.
(MTI-fidesz.hu)
|
|