NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2012. április 27. |
|
2012.04.27. 18:27 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
2012. április 27.
Orbán Viktor interjúja a Magyar Rádióban
- Sikerrel képviseltük Brüsszelben azt, hogy a magyar kormány nem változtat a céljain, és csak az elérésükhöz szükséges eszközökről tárgyal. Magyarország gyors tárgyalásban érdekelt a Nemzetközi Valutaalappal, de nem akar hitelt felvenni tőle.
- Brüsszelben mindvégig azt képviseltük, hogy mi nem vonunk vissza semmit, nem függesztünk fel semmit és nem változtatunk semmit. A kormánynak világos céljai vannak, és csak arról hajlandó tárgyalni, hogy miként lehet e célokat esetleg más eszközökkel, más döntéseket hozva elérni.
- A kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a nyugdíjkorhatár mindenkire egységesen vonatkozzon, a bírók nyugdíjazása nem igazságszolgáltatási kérdés. A Bizottság azt hitte, hogy az, de mi bebizonyítottuk, és ha kell, a bíróságon is be fogjuk bizonyítani, hogy nem tehetünk kivételt egyetlen foglalkozási csoporttal sem.
- A jegybanki vezetők fizetésével és kötelező esküjével kapcsolatban sem engedett a kormány. Bár Brüsszelben nem ritkaság a havi 7-8 millió forintos fizetés, Magyarországon az emberek havi 210 ezer forintból élnek, ezért elvárható, hogy az állam szolgái, ideértve a központi bank elnökét is, ne kereshessenek egy bizonyos összeg fölött egészen addig, amíg a válság el nem múlik. Az is elképzelhetetlen, hogy egy felelős vezető ne esküdjön fel az alkotmányra.
- Ezeket a megfontolásokat az Európai Bizottság tudomásul vette, így ezek már nem vitás kérdések, a kért törvénymódosításokat pedig rövidesen tárgyalni kezdi a parlament.
- A kormány annak ellenére állt el a nemzeti bank és a pénzügyi felügyelet összevonásától, hogy megítélése szerint ez hatékonyabb működést tett volna lehetővé. Ha ezen múlik Magyarország pénzügyi stabilitása, akkor ezt az összevonást nem hajtjuk végre.
- José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével nem ellenfelekként, hanem partnerként tárgyaltunk egymással, Barroso úr nem a főnökünk, a bizottságnak az a dolga, hogy az uniós alapszerződést betartassa. Mivel a magyar kormány az ország gyors átalakításával folyamatosan válaszol a válságra, több tagállamban viszont csak arról beszélnek, hogy miért tehetetlenek a krízissel szemben, természetes, hogy az Európai Bizottságnak folyamatosan vizsgálnia kell ezeket a lépéseket. A válság alighanem arra szorítja majd a testületet, hogy gyorsabban hozza meg a döntéseit, mert Európa hátrafelé halad, csúszik, veszíti el a pozícióit a világgazdaságban.
- Magyarország gyors tárgyalásban érdekelt az IMF-fel. Az egyeztetéseken először azt kell tisztázni, ki hogyan látja az ország helyzetét. A kormány továbbra is úgy ítéli meg, hogy az ország biztonságos működtetéséhez szükséges pénz rendelkezésre áll, ezért nem akar hitelt felvenni a valutaalaptól. A kabinet csak egy nyilatkozatot szeretne az IMF-től, hogy Magyarország számíthat egy biztonsági hálóra, ha az európai kötvénypiacon gondok adódnak. Az IMF a hivatalos tárgyalások megkezdése előtt úgy látja, ténylegesen hitelre van szükségünk.
- Rosszindulatú értelmezés az, hogy a valutaalap azért akarhat pénzt adni, mert így tud beleszólni a magyar gazdaságpolitikába. Az IMF a mi barátunk. Az IMF olyan bank, amely az államoknak ad pénzt, és ezért cserébe elvárja azokat az intézkedéseket, amelyek biztosítják, hogy visszakapja a pénzét. A tárgyalások kulcskérdése az lesz, mi kell ahhoz, hogy Magyarország sikeres legyen.
- Biztos vagyok benne, hogy június 22-én – amikor az uniós pénzügyminiszterek döntenek a túlzottdeficit-eljárásról és a konvergenciaprogramról – minden feltétel együtt áll majd ahhoz, hogy Magyarországot sikerországként emlegessék, és ne olyan országként, amelytől a neki járó európai uniós forrásokat el akarják vonni. A felzárkóztatási támogatások elvonása méltánytalan lenne a magyarokkal szemben.
- A Széll Kálmán-terv új változatában szereplő új adók a válságadókat váltják ki, mivel azok fenntartását az Európai Unió nem engedi, és a kormány is ígéretet tett a megszüntetésükre három év elteltével. Ugyanakkor nem mondhatunk le arról, hogy a bankok és a multinacionális vállalatok továbbra is arányosan vegyenek részt a közteherviselésben. Az új adók célzottjai továbbra is a nagy cégek, a multik és a bankok maradnak.
- A munkát terhelő adók növelése helyett a kormány a fogyasztás és a forgalom felé viszi az adórendszer súlypontját.
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2012. április 26. |
|
2012.04.27. 18:20 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
2012. április 26.
Orbán Viktor Varsóban
- Európát adóssághalmok alól kell kiásni, amiben olyan szövetségesek segíthetik, mint Kína. Az új alapokra helyezett világban új szövetségek születnek.
- Európa átépítésének sebessége és mértéke csak a második világháború utáni újjáépítéshez hasonlítható. Az áttörést csak józansággal és szorgalommal lehet elérni, amelyek mind Kína, mind Közép-Európa számára fontos értékek.
- Azok az országok lesznek sikeresek, amelyek belső megtakarításokkal el tudják kerülni a külső adósságcsapdát, amelytől Magyarország például ebben a régióban a leginkább szenved. A foglalkoztatottság magas szintre emelése és a jól működő pénzügyi szektor mellett az erős ipar biztosítja az országok sikerét. Az alacsony költségvetési deficit biztosíthat sikert az országoknak, mert a külső pénzügyi függés korlátozza az államot abban, hogy testére szabott saját gazdaságpolitikát kövessen.
- A kínai kormányfővel a kétoldalú megbeszélésen a magyar gazdaság fejlesztésének támogatásáról, fejlesztési forrásokról és pénzügyi együttműködésről tárgyaltunk.
- Magyarország a legjobb úton halad afelé, hogy Kína az egyik legjelentősebb szereplője legyen a magyar gazdasági életnek. Szó esett egy átfogó gazdasági megállapodásról is, amelyet várhatóan idén sikerül tető alá hozni, amikor a kínai miniszterelnök meghívására Kínába látogatunk.
- A varsói kerekasztal-beszélgetésen Kína elkötelezte magát, hogy európai szinten pénzügyi szerepet vállal a gazdasági válság megoldásában, de ettől függetlenül Közép-Európa fejlesztésére is hajlandó komoly forrásokat rendelkezésre bocsátani. A közép-európai keretet a határokon átnyúló fejlesztések, azaz a vasút- és útfejlesztések támogatásaként értelmezi a magyar fél, és ettől függetlenek azok a támogatások, amelyekről minden ország külön tárgyal a kínaiakkal. A magyar-kínai gazdasági együttműködés pénzügyi alapjait külön megállapodás alapján teremtjük meg. A megállapodások a magyarok számára elsősorban új munkahelyek létrehozását jelentik, de ezenkívül tanulmányi ösztöndíjak megszerzésére is lehetőség nyílik.
- A Robert Fico szlovák miniszterelnökkel folytatott tárgyaláson a sikerre ítélt vagy a jó szándékon múló ügyek kerültek előtérbe, mert a nehéz kérdések megoldását elősegítik a közös sikerek. Minden olyan kérdés, amely érzékeny és személyes konzultációt igényel, élvezi mindkét fél nyitottságát és reményeink szerint a sikerek oldalvizén megoldást nyer.
- A szlovák miniszterelnökkel megegyeztünk az új Duna-híd megépítésében: a tervek szerint hidat építünk Komáromnál és legalább két Ipoly-híd is épül. Felgyorsítjuk az energetikai együttműködést, azaz a gázvezeték kiépítésén kívül kilátásba helyeztük a két ország elektromos vezetékrendszerének összekötését. A találkozón nem esett szó a kettős állampolgárság kérdéséről.
Havasi Bertalan,
a miniszterelnök sajtóstábjának vezetője
|
Orbán: Európát adóssághalmok alól kell kiásni - Forrás: fidesz.hu |
|
2012.04.27. 05:51 |
Orbán: Európát adóssághalmok alól kell kiásni
|
Európát adóssághalmok alól kell kiásni, s ebben olyan szövetségesekre van szüksége, mint Kína - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtökön Varsóban.
|
kapcsolódó
Orbán Viktor és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, a magyar-kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztos a kínai és a közép- és kelet-európai kormányfők kerekasztal-beszélgetésén vett részt a lengyel fővárosban. A magyar miniszterelnök - beszédének a sajtó részére kiosztott leirata szerint - úgy vélte: Európa átépítésének sebessége és mértéke csak a második világháború utáni újjáépítéshez hasonlítható. "Az új alapokra helyezett világban új szövetségek születnek" - hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, hogy az áttörést csak józansággal és szorgalommal lehet elérni, amelyek mind Kína, mind Közép-Európa számára fontos értékek.
A gazdasági témájú csúcstalálkozót Ven Csia-pao kínai miniszterelnök európai körútjának keretében szervezték meg. A tanácskozáson a térség 16 országa képviseltette magát.
 |
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala
|
|
|
Orbán: Lényegében elhárultak az akadályok a tárgyalások megkezdése elől - Forrás: fidesz.hu |
|
2012.04.25. 05:48 |
Orbán: Lényegében elhárultak az akadályok a tárgyalások megkezdése elől
|
Orbán Viktor közlése szerint lényegében elhárultak az akadályok a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó hivatalos tárgyalások megkezdése elől. A miniszterelnök egyebek között arról biztosította José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnököt keddi brüsszeli találkozójukon, hogy a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét semmi sem veszélyezteti.
|
kapcsolódó
José Manuel Barroso európai bizottsági elnökkel kedden Brüsszelben folytatott informális megbeszélése után a kormányfő bejelentette, hogy az uniós javaslattevő-végrehajtó testület szerdán vitatja meg hivatalosan a Magyarországgal kapcsolatos kérdéseket. "Az IMF-fel történő tárgyalások megkezdése elől az akadályok lényegében elhárultak" - fogalmazott Orbán Viktor magyar újságíróknak nyilatkozva. Hangsúlyozta, hogy a magyar parlamentnek a vállalt törvénymódosításokat lehetőleg gyorsan és egészében végre kell hajtania, és szerinte "amint az lezárult, tehát a jogszabályi változások megtörténtek, akkor meg lehet kezdeni a tárgyalásokat".
 |
Fotó: Orbán Viktor facebook oldala
|
|
Azt viszont nem tudta megmondani, hogy az Európai Bizottság a maga részéről milyen álláspontot alakít ki szerdán. Így - derült ki az egyik kérdésre adott válaszából - az is az uniós testület döntésétől függ, hogy beleegyezik-e Brüsszel a pénzügyi tárgyalások megkezdésébe úgy, hogy adott esetben néhány fennmaradt vita a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság elé kerül." Ez a mai találkozó a bizottság elnökével informális találkozó volt, amelynek az volt a célja, hogy megkönnyítse a holnapi döntéshozatalt" - mondta nyomatékkal, és hozzátette: Barroso ezen a napon semmilyen kötelezettséget nem vállalhatott, hiszen annak joga a testület egészét illeti meg. Orbán szerint mindenesetre "nagyon közel kerültünk ahhoz, hogy lényegében áttörést érhessünk el". Szerinte ez "napok, legfeljebb hetek kérdése". Kiemelte, hogy az év eleje óta megoldott kérdések száma messze felülmúlja a még meg nem oldott ügyekét.
|
Áder János a köztársasági elnökjelölt - Forrás: fidesz.hu |
|
2012.04.24. 05:56 |
Áder János a köztársasági elnökjelölt + videó
|
Orbán Viktor Áder Jánost javasolta a Fidesz-frakciónak az államfői posztra - hangzott el Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője és Lázár János, a Fidesz frakcióvezetőjének hétfő esti közös sajtótájékoztatóján.
|
A Fidesz – MPSZ alapszabályának értelmében a köztársasági elnöki méltóság betöltésére a Fidesz elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök tehetett előterjesztést – jelentette be Lázár János.
Lázár János és Szijjártó Péter sajtótájékoztatója
|
|
Szijjártó Péter, a miniszterelnök előterjesztését ismertetve Áder Jánost nevezte meg államfőjelöltként.
A miniszterelnök, pártelnök van abban a helyzetben, hogy azokkal a testületekkel tud közvetlenül konzultálni, amelyek a jelölés szempontjából a legfontosabbak, így az elnökséggel, a kormány tagjaival és a frakció vezetőjével és tagjaival – indokolta a miniszterelnök szóvivője azt, hogy miért Orbán Viktor tett előterjesztést a köztársasági elnökjelölt személyére.
Szijjártó tájékoztatott arról is, hogy a kormányfő konzultációkat folytatott a lehetséges jelöltekkel, „és a legjobb meggyőződése szerinti előterjesztést tudta megtenni a mai frakcióülésen”. Hozzátette: a miniszterelnök Áder János személyére tett javaslatot.
|
|