NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2013. március 11. |
Havasi Bertalan. Miniszterelnöki Sajtóiroda |
2013.03.12. 16:33 |
MINISZTERELNÖKI SAJTÓIRODA
Orbán Viktor napirend előtti felszólalása az Országgyűlésben
Botrányos a rezsicsökkentés ügyében hozott bírósági ítélet. A kormány most újabb javaslattal áll elő, amelynek nyomán a rezsicsökkentés a korábbinál is nagyobb mértékű lehet. |
-
A milliárdokat kereső cégek összefogtak a magyar családok ellen, hogy megakadályozzák az igazságos tehercsökkentést. A cégek azzal az indítvánnyal fordultak bírósághoz, hogy vissza akarnak térni a magasabb gáz- és villanyárhoz, a bíróság pedig a vállalatoknak adott igazat a kabinettel szemben.
-
A 2002-2010 közötti rezsiemelések, valamint a bér-, nyugdíj- és családtámogatás-csökkentések miatt 2010-ben a háztartások mintegy 20 százaléka költötte jövedelme több mint egyharmadát lakásának fenntartására. 2011-ben az egész Európai Uniót nézve Magyarországon voltak a legmagasabbak a rezsiköltségek. Az érintett cégek éveken át óriási profitokat termeltek, és tízmilliárdokat kerestek a magyar embereken.
-
Ennek ismeretében a bíróság döntése maga a botrány!
-
A kormány azonban harcolni fog, azonnal új javaslattal áll elő, és ha azt a parlament elfogadja, a rezsicsökkentés mértéke még nagyobb lesz, így a cégek még kevesebbet fognak keresni.
-
A tisztességes profitot elfogadja a kabinet, azt viszont nem, hogy családok milliói kerüljenek lehetetlen szociális helyzetbe.
-
Ez nehéz küzdelem lesz, amelyhez minden magyar támogatására szükség van, hogy megmutassuk ezeknek a gátlástalan és telhetetlen vállalatoknak: ez itt Magyarország! Meg kell mutatnunk: Magyarország nem hagyja magát, itt a magyar állampolgárok érdeke érvényesül.
-
Magyarország ma már elég erős a magyarok érdekeinek érvényesítéséhez.
-
Felszólítunk mindenkit, akit szintén felháborít a szolgáltatók botrányos viselkedése, hogy hallassa hangját, üzenjük meg együtt ezeknek a cégeknek, nem a magyar kormánnyal állnak szemben, hanem minden magyar emberrel!
Havasi Bertalan,
a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2013. március 1. |
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda |
2013.03.01. 20:52 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
- A miniszterelnök Matolcsy Györgyöt jelöli a Magyar Nemzeti Bank élére. Varga Mihály eddigi tárca nélküli miniszter váltja Matolcsy Györgyöt a Nemzetgazdasági Minisztérium élén.
- A legkevésbé kockázatos döntés Matolcsy György jegybankelnökké jelölése.
- Kormányzati tapasztalattal rendelkező embert kell kinevezni a központi bank élére. Stabilitás és kiszámíthatóság ebben az esetben áll elő.
- Miután a jegybank független, és a függetlenségét nem szabad megkérdőjelezni, ezért csak egyetlen lehetőség van arra, hogy a jegybank képes legyen a gazdaságpolitika egészében elhelyezni a működését. Ez csak akkor lehetséges, ha egy kormányzati munkát már közelről látott, tapasztalt és azt vezetett embert kérünk fel jegybankelnöknek.
- Áttekintettük az elmúlt évek gazdasági és pénzügyminisztereinek tevékenységét, és úgy értékeltük, a teljesítményt véve alapul csak egy olyan gazdasági és pénzügyminiszterünk volt az elmúlt években, aki képes volt csökkenteni az államadósságot és három százalék alá csökkenteni a hiányt. A teljesítmény és a tények egyetlen ember felé mutatnak, ez pedig Matolcsy György.
- Arra, hogy a gazdaságösztönzés területén milyen jegybanki politikát várna el, egy kormányfőnek nem szabad válaszolnia, ellenkező esetben, ha az ember csak egy fél mondatot is tesz, akkor másnap a bankvilág a torkának ugrik.
- Az a fontos, hogy a magyar gazdaság jól teljesítsen, és most az kell, hogy jobban teljesítsen a növekedésben, amihez a szükséges eszközök egy része a kormányzat, egy része pedig az MNB és a monetáris tanács kezében van. Ezeknek kell valamilyen összhangban lenniük ahhoz, hogy egy ország jól teljesítsen.
- A jegybankok ma más gyakorlatot folytatnak, mint korábban, mi 16 olyan eszközt azonosítottunk be, amelyet ma a világban a központi bankok használnak a gazdasági növekedés elősegítésére.
- Azt szeretnénk, ha a jövőben a Magyar Nemzeti Bank jobban teljesítene, mint korábban.
- Varga Mihály IMF-tárgyalásokért felelős posztja most annyira elvékonyodott már, hogy belefér a nemzetgazdasági miniszteri munkakörébe.
- A kormányprogram marad, tehát a gazdaságpolitika iránya sem változik.
- Továbbra sem tűrjük el azt, hogy a szolgáltatók a tizedik bőrt is lehúzzák a magyar emberekről, ezért például árszabályozással, törvényalkotással korlátok közé kell szorítani ezek tevékenységét. Abban sem lehet változás, hogy az embereket ezentúl sem szabad büntetni azért, mert dolgoznak és többet keresnek, így a személyi jövedelemadót alacsony szinten kell tartani, amelynek mértékét tíz százalék alá csökkentenénk. A jövedelemadók helyett a súlypontot a fogyasztási és a forgalmi adók felé kell helyezni.
- Az ország finanszírozhatósága körüli viták eldőltek, azokat a múltkori amerikai kötvénykibocsátással lezártuk.
Havasi Bertalan,
a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2013. február 27. |
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda |
2013.02.27. 17:43 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
Orbán Viktor tárgyalása az Európai Tanács elnökével
-
Magyarország azt kéri az Európai Tanács elnökétől, hogy miután Magyarország nem része az eurózónának, és mivel a magyar gazdaság problémái - a kommunista múltja miatt - bizonyos sajátosságokat is mutatnak, legyen fogadókészség és megértés azokkal a magyar gazdaságpolitikai intézkedésekkel, így például az adóreformmal és a versenyképességet segítő lépésekkel kapcsolatban, amelyek az eurózónához tartozó államok szempontjából szokatlannak tűnnek, a magyar gazdaságnak viszont létfontosságúak.
-
Az Európai Tanács elnöke mindig nyitott volt azon megoldások iránt, amelyekkel Magyarország 2010 után próbálta és próbálja stabilizálni, növekedési pályára állítani gazdaságát.
-
Magyarország bejelentkezett az európai sikertörténet pozíciójáért, hiszen nagyon kevesen vagyunk az EU-ban olyanok, akik képesek lennénk egyszerre csökkenteni az államadósságot, kontroll alatt tartani az éves költségvetéseinket, és egyúttal növekedési pályára állítani a gazdaságot.
-
A magyar gazdaság 2013-ban - ha a növekedést is sikerül beindítania - egy olyan sikertörténetté válik, amely nemcsak Magyarországnak lesz fontos, hanem az európaiaknak is azt mutatja majd, válság idején is lehet egy közép-európai országban is sikeres gazdaságpolitikát folytatni.
-
A következő hét évre szóló uniós pénzügyi terv elkészítése nem jöhetett volna létre Herman Van Rompuy és stábja erőfeszítése nélkül, akiknek sikerült európai pénzügyi tervvé kovácsolniuk a tagállamok gazdasági szándékait.
-
Magyarországnak fontos az eurózóna sikere, és bár nem vagyunk tagja a közös pénzt használó országok közösségének, de a magyar kormány minden olyan lépést támogat, amellyel helyreállítják a közös európai pénznem iránti bizalmat. Ezért Herman Van Rompuy számíthat Magyarország támogatására a bankunió és a pénzügyi-gazdasági koordináció ügyében.
Havasi Bertalan,
a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2 2013. február 27. |
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda |
2013.02.27. 17:40 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2
Orbán Viktor az önkormányzati adósságátvállalásról
-
Újra napirenden volt az önkormányzatok adósságrendezése a kormány keddi ülésén, ahol 600 milliárd forintnyi adósság átvállalását hagyták jóvá.
-
Budapesttel, ahol 60 százaléknyi adósságot vesz át az állam, a tervek szerint március 8-án állapodik meg a kabinet egy nagyobb együttműködési csomagról. A fővárosban 60 százaléknyi adósságot vesz át az állam, de itt van még néhány részletkérdés.
-
Az ötezernél kisebb lélekszámú települések konszolidációját már befejeztük, most az ötezer lelkesnél nagyobbakét kellett rendezni.
-
Az átvállalt adósság összesen 600 milliárd forintot tesz ki, a mértéke pedig a legjobb pénzügyi helyzetben lévő önkormányzatok esetében az adósság 40, a legrosszabb helyzetben lévőknél pedig 70 százaléka.
-
Körülbelül egytucatnyi olyan település maradt, ahol még vannak nyitott kérdések.
-
Nem emlékszünk egy olyan pillanatra sem, amikor a helyhatóságoktól ekkora adósságot vállalt volna át a központi kormányzat.
-
Azonban nemcsak adósságot vállaltunk át tőlük, hanem ők közben elfogadták azokat a szabályokat, amelyek lehetetlenné teszik, hogy az önkormányzatok még egyszer úgy eladósodjanak, ahogy ez történt az elmúlt húsz évben. Mi átvettük az adósságot, ők pedig elfogadtak sokkal szigorúbb pénzügyi szabályokat.
-
Az önkormányzatok mellett több más területen is zajlik az adósság újjászervezése. Magyarország gondjai abból adódnak, hogy az államadósság még mindig 77-78 százalékon áll.
-
Mi nem akarunk felülni annak a kísértésnek, amely azt akarja elhitetni számos európai országban az emberekkel, hogy az államadósság növelése árán lehetne vagy szabadna gazdasági növekedést gerjeszteni. A kormány csökkenő államadósság mellett akar növekedést elérni.
Havasi Bertalan,
a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője
|
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ 2013. február 26. |
Havasi Bertalan, Miniszterelnöki Sajtóiroda |
2013.02.27. 07:25 |
NAPI KOMMUNIKÁCIÓ
Orbán Viktor a Hír tv-ben
-
Mi egyszer sem fogadtuk meg Brüsszelnek azokat a javaslatait, amelyek megszorításokról szóltak volna. Ha kell több bevétel, akkor a bankokat adóztatjuk, vagy az energiacégeket, vagy a nagy cégeket.
-
Mi nem akarjuk az embereket adóztatni!
-
Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság előrejelzése szerint 2013-ban 3 százalék feletti GDP-arányos államháztartási hiány várható Magyarországon: ez semmilyen feladatot nem ró a kormányra, mert az országnak van egy elfogadott költségvetése, azt fogjuk végrehajtani, ráadásul az ilyen típusú viták Brüsszel és Magyarország között eddig mindig a magyar fél sikerével zárultak.
-
A büdzsé áll a lábán, a kabinetnek nincs ok a változtatásra. Alig telt el az évből két hónap, nem jó dolog ugrabugrálni költségvetési ügyekben. Akinek szike van a kezében - márpedig a pénzügyminiszter kezében szike van -, az ne hadonásszon vele.
-
Ha valamiért mégis hozzá kell nyúlni a büdzséhez, az nem negatív, hanem pozitív, a gazdaságélénkítés irányába mutató hír lesz.
-
Péntek délután hallgatja meg a jegybankelnökjelöltet az Országgyűlés költségvetési és gazdasági kérdésekkel foglalkozó bizottsága. Az új jegybankelnök nagy eséllyel jobban fog teljesíteni, mint az előző. Van egy elgondolásunk arról, hogyan tudna jobban teljesíteni a jegybank és a magyar gazdaság megfelelő személyi döntések esetében.
-
Jó esély van a pedagóguséletpálya-modell eredetileg idénre ígért bevezetésére is, az ehhez szükséges forrást meg kell termelnie a magyar gazdaságnak. Ezért arra kérjük a pedagógus-szakszervezeteket, ha azt szeretnénk, hogy ez sikerüljön, akkor ne sztrájkoljanak, hanem dolgozzanak.
-
Beütött az eurózóna második válsága, így Magyarország nem tudja eladni az EU-ban az itt megtermelt árukat olyan mennyiségben és olyan áron, mint korábban. Ugyanakkor, az ország ma már más elvek alapján működik, mint korábban, ami jó alapot ad ahhoz, hogy idén érzékelhetően növekedjen a gazdaság.
-
Az államadósság-csökkentés is jól halad, és ebben az évben szintén jelentős ütemben mérsékeljük majd.
-
Az év közepén szeretnénk szélesíteni a munkahelyvédelmi akciótervet. A bérből és fizetésből élők, a viszonylag alacsony keresetűek esetében pedig teljes egészében lehetővé akarjuk tenni a gyermekek után járó adókedvezmény leírását.
-
Jó esély lesz arra, hogy egy gazdasági szempontból sikeres hat hónap zárásaképpen újabb olyan programokat indítsunk, amelyek munkához segítik a bérből és fizetésből élőket, és emelik a jövedelmüket.
-
Orbán Viktor az Audival kötött stratégiai megállapodás aláírásán
-
Az Audi és általában a vezető német ipari cégek, valamint a magyar kormány felfogása a modern gazdaságról egybeesik. Mi úgy gondoljuk, hogy az európai gazdaságban adó-, költség- és technológiai verseny lesz a jövőben is: adóügyekben a magyar kabinetnek, a költségekben a kormánynak és a nagy cégeknek együtt, a technológiában pedig a vállalatoknak kell versenyképeseknek lenniük.
-
Az Audi úgy látja a jövőt, ahogy mi, magyarok is látni szeretnénk, vagyis nem egyszerűen egy nagy összeszerelő üzemként képzeljük el Magyarországot, hanem magas hozzáadott értékkel dolgozó és csúcsminőséget kibocsátó high-tech vállalkozások sűrű szövésű hálózataként is.
-
Az Audi nem egyszerűen egy gyár Magyarországon, hanem az a gyár, amelyben a magyarok megbízhatnak. Az Audi az 1990-es években fektetett be nálunk, amikor még senki sem tudta, mi lesz Magyarországból, ráadásul 2010-ben, amikor beütött a válság Európában, az autógyár további magyarországi fejlesztést jelentett be.
Havasi Bertalan,
a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője
|
|