Orbán: 2013-ban Magyarország emelkedni kezd |
(MTI-fidesz.hu) |
2013.01.18. 18:19 |
Orbán: 2013-ban Magyarország emelkedni kezd
|
2013-ban Magyarország emelkedni kezd, az idei év már "nem a vetésről, hanem az aratásról" szól - jelentette ki Orbán Viktor pénteken. A miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt arról is, hogy "offshore-spekuláns" még egyszer nem lesz jegybankelnök. Felidézte a választási regisztráció ügyét, amelyben - mondta - a józan ész hangja alapján döntött a Fidesz.
|
2013-ban néhány fontos kérdést - például a földtörvényt és az "alkotmány-egybeszövegezési" feladatokat - leszámítva nagy átalakítási törvényeket már nem szándékozik megvitatni a kormánytöbbség, mert az ország túléléséhez, jövőbeni versenyképességének megteremtéséhez szükséges nagy változásokat és az azokat megalapozó jogszabályokat elfogadta a parlament - mondta a kormányfő. Hozzátette: az idei év szakaszhatár abban az értelemben, hogy már "nem a vetésről, hanem az aratásról", vagyis a nagy átalakítások eredményének a begyűjtéséről szól majd.
Orbán Viktor az MR1 Kossuth 180 perc című műsorában
|
|
Jelentős eredmények
Rezsicsökkentés, minimálbér- és nyugdíjemelés, csekély mértékben, de javuló foglalkoztatási mutatók, munkahelyvédelmi akcióterv, valamint az önkormányzatok adósságkonszolidációja - sorolta "az országgal közösen elvégzett" két év munkájának eredményét. Az idei év gazdasági kérdései között megemlítette a munkahelyvédelmi akcióterv végrehajtását, az esetleges második, a víz- és a szemétszállítási díjakra is kiterjedő rezsicsökkentést, a foglalkoztatás növelését, a nyugdíjak további emelését, valamint a bérből és fizetésből élőknek szóló, új akciótervet az év közepén.
|
"Magyarország gazdasági rendszerváltást hajtott végre" |
(MTI - fidesz.hu) |
2013.01.12. 13:13 |
"Magyarország gazdasági rendszerváltást hajtott végre"
|
Magyarország gazdasági rendszerváltást hajtott végre 2010 és 2012 között, versenyképes lett, 2013-ban már növekedni fog a magyar gazdaság - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a ciprusi Limassolban, amikor megérkezett az Európai Néppárt vezetőinek rendkívüli csúcstalálkozójára. Tekintse meg képgalériánkat!
|
Európa nem tudja kezelni a gazdasági válságot az eddig megismert formájában, át kell alakítani a gazdaságot, "gazdasági rendszerváltást kell végbevinni, minden országnak otthon és összehangoltan Brüsszelben is" - vélekedett a kormányfő.
Orbán Viktor az Európai Néppárt ciprusi csúcstalálkozóján
|
|
A néppárti csúcstalálkozón a szervezők előzetes közlése szerint a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó európai uniós keretköltségvetésről, valamint a 2014-es európai parlamenti (EP-) választásokra való felkészülésről esik szó. A magyar miniszterelnök szavaiból kitűnt, hogy nem csupán a szűken értelmezett keretköltségvetés a téma, hanem a gazdasági válságból való európai kilábalás általánosabb kérdésköre is.
|
Országszerte rendezvényeket tartanak a katasztrófa évfordulóján |
(MTI - fidesz.hu) |
2013.01.12. 13:04 |
Országszerte rendezvényeket tartanak a katasztrófa évfordulóján
Megemlékezéssorozatot tart a hétvégén, a doni katasztrófa 70. évfordulóján a Honvédelmi Minisztérium (HM) országszerte. Hetven éve, 1943. január 12-én kezdődött a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban, ahol napok alatt szinte teljesen megsemmisült a kétszázezres 2. magyar hadsereg; ez volt a magyar hadtörténet legnagyobb veresége.
Hende Csaba honvédelmi miniszter szombat délután részt vesz a doni katasztrófa 70. évfordulója alkalmából rendezendő szentmisén a budavári Mátyás-templomban, majd beszédet mond a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán, ahol később koszorúzást is tartanak.
Az esemény egyben kezdete a vasárnap hajnali 3 óráig tartó virrasztásnak, amelynek idején hagyományőrző bemutató lesz, valamint korabeli felszerelések, harci eszközök tekinthetők meg egy kiállításon a Kapisztrán téren.
A HM, valamint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) közös szervezésében megemlékezést tartanak szombaton Pákozdon, a Katonai Emlékparkban, ahol Benkő Tibor vezérkari főnök felavatja a nemzeti emlékhelyet megjelölő oszlopot (sztélét), beszédet mond L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és Szakály Sándor hadtörténész.
Szombat délután szintén Pákozdon, a doni kápolnában beszédet mond Vargha Tamás, a HM parlamenti államtitkára. Megemlékezést tartanak továbbá Gyöngyösön és Hódmezővásárhelyen, utóbbi településen Németh László esperes mutat be gyászmisét. A budapesti Nyílt Társadalom Archívumban (OSA) a doni tragédiát és az utóéletét filmhíradók, a fronton készült fotóanyag és egyéb korabeli dokumentumok segítségével bemutató kiállítást nyit meg Ungváry Krisztián történész és Závada Pál író.
Vasárnap reggel Keszthelyen szentmisével emlékeznek meg az áldozatokról, a szertartást koszorúzás követi, majd városi megemlékezés. Kaposváron a Mártírok és Hősök Közalapítvány szervezésében tartanak gyászünnepséget. Kecskeméten a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Történelmi Vitézi Rend és a Magyar Nemzetőrség területi szervezete rendez megemlékezést, amelyen Kenyeres Dénes nyugállományú alezredes mond beszédet, ezt istentisztelet követi, majd koszorúzás a második világháborús emlékműnél.
Vasárnap délután az évforduló alkalmából a fővárosi Holokauszt Emlékközpontban megemlékezést rendez az intézmény, a HM, a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete és a Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete. Az eseményen a honvédelmi miniszter emléktáblát avat az áldozatok tiszteletére, és megnyitják a második világháború alatti munkaszolgálat történetét bemutató, Lapátos hadsereg című virtuális kiállítást. Az áldozatok emlékére a minisztérium tábori lelkészi szolgálatának vezető rabbijai és püspökei mondanak zsoltárt és imát. A hétvégén a katonai alakulatok is megemlékezéseket tartanak, egyebek mellett Balatonfűzfőn, Debrecenben, Győrött, Szombathelyen és Tatán.
A megemlékezések hétfőn is folytatódnak országszerte. A doni veszteségekről pontos adatok még ma sem állnak rendelkezésre. A 2. magyar hadsereg mintegy 93 500, más források szerint 120 ezer, illetve 148 ezer embert vesztett el, az elesettek és a fogságba kerültek pontos számát megállapítani nem lehet. A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége. Magyar katonaság a keresztes háborúk óta nem harcolt olyan messze a hazájától, mint akkor.
(MTI - fidesz.hu)
|
Kommunikációs összefoglaló a választási regisztrációval kapcsolatban |
|
2013.01.05. 08:40 |
Kommunikációs összefoglaló a választási regisztrációval kapcsolatban az Alkotmánybíróság döntését követően
-
A miniszterelnökkel és a Fidesz elnökségi tagjaival folytatott konzultációk után megszületett az a döntés, amely szerint 2014-ben nem lesz választási regisztráció.
-
Az Ab döntése után is van lehetőség arra, hogy a Fidesz módosítsa az alkotmányt, és az alaptörvény szövegében biztosítsa a regisztráció alkotmányos védelmét. A kétharmados parlamenti többségnek ehhez megvan a választóktól kapott felhatalmazása, a politikai ereje, de az erő nem minden. Az ész szava és a politikai felelősségérzet mást kíván.
-
A Fidesznek mindig is fontos volt, hogy a demokrácia nyugodtan, kiszámíthatóan és kiegyensúlyozottan működjön. Egy esetleges alkotmánymódosítás viszont elhúzódó politikai és jogi vitákat, bizonytalanságot eredményezne, a választók körében pedig a zűrzavar érzését keltheti.
-
A Fidesz minden részletkérdésben tanulmányozni fogja az Ab döntését, és azt tiszteletben tartva februárra, a parlament tavaszi ülésszakának kezdetére alakítja ki a végleges normaszöveg-javaslatot.
-
A döntés csak a határon belül élőkre vonatkozik, ugyanis az Ab nem kritizálta azt, hogy regisztrációval jöjjön létre a névjegyzék a határon túl élő magyar polgárok esetében, akik nem rendelkeznek állandó lakhellyel Magyarországon. Ugyanígy azok esetében is, akik kisebbségi listára akarnak voksolni.
-
A külföldön dolgozó több százezer magyar választójogának gyakorlására megoldást jelentett volna az előzetes feliratkozás, az Ab határozatát követően azonban ez a probléma még megoldásra vár.
-
A Fidesz szerint az előzetes feliratkozáson kívül a többi kérdésben politikai és közjogi egyetértés van. A kormányoldal az egész rendszer modernizálására törekedett, és évtizedes problémákat orvosolt. Az új szisztéma alapelvei közé sorolható a kisebb létszámú Országgyűlés, a választókörzetek arányosítása, továbbá az, hogy megváltozott a jelöltállítás rendszere, megszűnt a sokat bírált ajánlószelvényes megoldás.
-
A választási rendszer megújításának kérdése évek óta a parlament és a politika napirendjén szereplő kérdés. Valamennyi párt egyetértett abban, hogy tényleges változtatásokra van szükség ahhoz, hogy egy valóban modern, a XXI. század változásaihoz igazodni képes választási rendszere legyen Magyarországnak.
-
A Fidesz egy olcsóbb választási rendszer mellé tette le a voksát, így egyfordulós lesz a szavazás, az új kampányszabályozás pedig elősegíti az átláthatóságot, és visszafogja a pártok költekezését. Különösen fontos, hogy a határon túli magyarok számára a Fidesz megteremtette a politikába való beleszólás lehetőségét.
-
A választójogi reform időszaka lezárult, minden fontos kérdésben döntés született, a választások pedig jogi értelemben stabil körülmények között lebonyolíthatók.
Budapest, 2013. január 4.
|
"Az államigazgatási reform a finisénél tart" |
(hirado.hu-fidesz.hu) |
2013.01.05. 06:28 |
"Az államigazgatási reform a finisénél tart"
Finisénél tart az államigazgatási reform, de vigyázni kell, mert hiába közel a cél, ha valaki előtte ront, az egész produkció rossz lehet - mondta Navracsics Tibor miniszter.
Országszerte avatják az új járási hivatalokat. Az új közigazgatási rendszer próbája a következő hetekben jön, egyelőre hallani, olvasni jó és rossz véleményt is. Egyvalami azonban nem vita tárgya: a közigazgatási rendszer reformja a menetrend szerint halad. Navracsics Tibor, a Közigazgatási- és Igazságügyi Minisztérium (KIM) vezetője, kormányfő-helyettes – aki korábban úgy fogalmazott, az elmúlt ötven év legnagyobb államreformja zajlik – a 180 percben azt mondta, a járási hivatalok felállítása a változtatások egyik alapvető pillére. „Hiszen ezzel ér le az állam lába a helyi, illetve kistérségi szintre.”
A járási rendszer, amely 1983-ban szűnt meg, és most új életre kel, az állam végpontjainak a rendszerét jelenti. Az eddig megszokott megoldás az volt, hogy az önkormányzat egyben az állam helyi szerve is. A kormányzat azonban úgy gondolja, az önkormányzatok hatékonyabban tudják ellátnia a feladatukat, ha azzal foglalkoznak, ami eredetileg a hivatásuk lenne: a helyi közösségi célok elérésének segítésével. „Míg az állami feladatellátást, azokban az esetekben, ahol ez a jogalkalmazás egységessége miatt fontos, a járási hivatalokban fogjuk a jövőben elvégezni” – fogalmazott a Kossuth Rádió reggeli műsorában Navracsics Tibor.
Országos jelenség lesz
A miniszter abban bízik, hogy a járási hivatalokkal kapcsolatban a polgárok hasonló tapasztalatokat szerezhetnek, mint a fővárosban és a megyei jogú városokban már működő kormányablakok esetében. Utóbbiak az okmányirodáknál lényegesen hosszabb nyitva tartási idővel, bizonyos ügycsoportokat tekintve egyablakos, a korábbinál gyorsabb ügyintézéssel várják a polgárokat, akikkel tisztelettudóbban, kedvesebben bánnak. Ez, elmondható, hogy jövőre már országos jelenség lesz – tette hozzá a tárcavezető.
2013 nagy szervezetfejlesztési feladata a kormányablak-rendszer kiépítése országszerte 300 ponton, részben az okmányirodák átalakításával, részben új egységek létrehozásával – például vasúti pályaudvarokon. Egy-két kivételtől eltekintve a polgármesterek mindenhol partnerek voltak, ami a jövő sikerének a kulcsa – mondta a KIM vezetője.
Finisénél tart
Navracsics Tibor szerint a változtatások könnyítik az önkormányzatok helyzetét, mert olyan „muszájfeladatoktól” szabadulnak meg, amelyek esetében a kötelezettség mellé az állam nem adott elég pénzt. Ez azt is jelenti, hogy a települések olyan feladatoktól is megszabadulnak, amelyek talán terhesek voltak a számukra. Adott esetben ugyanis egy polgármester számára nem mindig volt könnyű képviselni olyan kormányzati politikai lépéseket, amelyekkel nem értett egyet. Most ennek a politikának a végrehajtása döntően az államigazgatás feladata lesz – mondta a miniszter.
A tárcavezető szerint az államigazgatási reform a finisénél tart, de – mint a futóversenynél – hiába közel a cél, ha valaki előtte ront, akkor az egész produkció rossz lehet. Navracsics Tibor – mint a 180 percben fogalmazott – abban bízik, hogy 2014 tavaszán, amikor a választópolgárok elé kell állnia, azt mondhatja, hogy a KIM alapvetően sikeres négy évet tudhat maga mögött. Mint hozzátette, arról szeretne beszámolni, hogy a magyar állam megújult, és a versenyképességet támogató, nem azt akadályozó tényezővé válik.
(hirado.hu-fidesz.hu)
|
|